Стойността на спестяванията в Германия вече не се увеличава, а намалява - поради ниските лихвени проценти на фона на инфлацията. На това обръща внимание президентът на германската централна банка Бундесбанк Йенс Вайдман в своe интервю за Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Според него реалната възвръщаемост, която средностатистческо германско домакинство постига с портфейла си, пада под нулата през текущата година. Финансовото богатство на населението е толкова по-малко ежедневно.
„Мога да разбера и недоволството на спестителите заради ниските лихвени проценти", казва Вайдман пред медията.
"Германският спестител вижда, че при нулеви лихви и 2% инфлация реално неговото състояние се свива", казва банкерът и критикува плановете на Европейската централна банка да повиши лихвите едва в средата на 2019 г.
Във времена на процъфтяване, когато финансовите пазари процъфтяват, юздите би следвало да бъдат отново затегнати последователно. ЕЦБ, обаче, от гледна точка на Вайдман, не е била достатъчно бърза преди това.
Цифрите, на които се основава изявлението за отрицателната възвращаемост, могат да бъдат намерени в новия месечен доклад на Бундесбанк, който ще бъде публикуван в понеделник. Според доклада досега отрицателната възвръщаемост на средния портфейл е била компенсирана от възвръщаемостта при по-стари облигации с по-висока доходност, но преди всичко и от печалбите от акции. Това обаче се е променило за първи път.
В допълнение към политиката за нулеви лихвени проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ) причината е и във факта, че понастоящем цените на акциите не растат силно заради глобалните политически тенденции, като настоящата валутна криза в Турция.