Данъчните ще имат достъп до около 497 млн. сметки и депозити на частни лица на територията на Германия, както и до името на титуляра на сметката, датата му на раждане и датата на разкриване на сметката. Размерът на депозита обаче все пак ще остане тайна.
В бъдеще ще е необходимо само да съществува подозрение за данъчна измама, за да може данъчната администрация да влезе в базата данни, обединяваща информацията от всичките почти 2 400 частни и държавни банки в Германия, като за целта е необходимо единствено да се уведоми засегнатото лице.
Според привържениците на закона той ще откаже хората от измами и ще доведе до повече справедливост пред данъчната система.
На другата страна стоят внушително голям брой опоненти, като според скорошно изследване на закона се противопоставят 69% от германците. Според тях законът трябва да бъде подобрен и да има контрол върху защитата на личните данни, но предвидените промени ще имат по-скоро обратен ефект, като ще принудят хората да търсят работа в съседните страни с по-облекчена данъчната политика.
Влизането в сила на закона съвпада с изтичането на данъчната амнистия на законно придобити пари, за които не са плащани данъци, обявена през миналата година, като от нарушителите се изискваше да платят само 25% от дължимите суми.
Ефектът обаче не оправда очакванията, тъй като правителството успя да събере едва 1 млрд. евро, като предварителните прогнози бяха за 5 млрд. евро.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.