За сравнение през декември дефицитът възлезе на 55.7 млрд. долара, което бе ревизия от 56.4 млрд. долара.
Вносът през януари е нараснал с 1.9% до нов рекорд от 159.1 млрд. долара, докато износът се е увеличил с 0.4% до 100.8 млрд. долара.
Януарският ръст във вноса на страната е предизвикан от повишението от 6% във вносните потребителски стоки. Вносът на дрехи например е нараснал с 9.3% спрямо предходния месец.
Общият внос на дълготрайни стоки през януари в САЩ се е повишил с 1.7% до рекордното ниво от 30.7 млрд. долара, което е най-високата стойност от септември 2000 г.
Повишението на износа пък се дължи основно на този на автомобилите. Износът на дълготрайни стоки регистрира спад от 0.7% до 28.5 млрд. долара, породен основно от спада в износа на самолети от 6.9%.
За цялата 2004 г. търговският дефицит възлезе на рекордните 617.1 млрд. долара, което е 5.3% от БВП на страната.
Ръстът в дефицита идва независимо от силното поевтиняване на долара спрямо останалите основни валути. Доларът се е понижил с около 7% спрямо еврото, паунда и канадския долар през миналата година, но независимо от това търговският дефицит регистрира рекордни за годината нива.
Китай обяви по-рано тази седмица, че текстилният износ към САЩ е нараснал до 1.2 млрд. долара през януари от 700 млн. през същия месец на миналата година.
Общият внос от Китай се е повишил с 1.9% през януари в сравнение с предходния месец до 17.9 млрд. долара. На годишна база вносът от Китай се е повишил с цели 27%.
Търговският дефицит с Китай нараства с 1 млрд. долара до 15.3 млрд. долара, основно поради спада на износа за страната от 20%.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.