Поради неясното бъдеще, породено от Brexit и избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, Лондон и Ню Йорк загубиха съответно 13 и 14 точки в индекса за световни финансови центрове, издаван от неправителствените мозъчни тръстове China Development Institute (CDI), програмата Financial Centre Futures на Long Finance initiative и Z/Yen Group Ltd, предава Bloomberg.
Двата града, заедно с Калгари, загубиха най-голяма част от позициите си сред 50 световни финансови центрове според проучването.
Въпреки това Лондон остава в ролята си на първи световен финансов център, а Ню Йорк запазва второто място.
Сингапур и Хонконг успяха да скъсят дистанцията си спрямо тези центрове с 25 точки от максималните 1000.
„В момента живеем във времена на несигурност, като Brexit причинява несигурност на ниво Европа, а Тръмп - на световно ниво. Финансовите експерти ненавиждат несигурността“, заяви Марк Яндъл, заместник-директор на Z/Yen Group Ltd и автор на проучването.
Ролята на Лондон като водещ финансов център е поставена пред риск, тъй като излизането от ЕС може да коства възможността на английските банки да обслужват клиентите си на територията на цялата общност. Това няма да е проблем за американските банки, които продават стоките и услугите си в ЕС посредством клонове в Лондон, тъй като т. нар. паспортни права най-вероятно ще бъдат продължени след Brexit.
Двете най-привлекателни дестинации за банкерите, които искат да основат нови търговски центрове в ЕС, са Франкфурт и Дъблин. Те заемат съответно 23 и 33 позиция в проучването, но отбелязват спад в позициите си от миналата година. Париж от своя страна заема 29 място.
Индексът публикува нови данни на всеки шест месеца, като това е неговото 21-о издание, в което участват над 3 000 финансови експерти. Проучването също така използва външни за финансовата сфера критерии от областта на бизнеса, развитието на финансовата индустрия, инфраструктурата, човешкия капитал и репутацията.