Обемът на международните (златно-валутните) резерви на Русия през седмицата от 30 декември до 6 януари 2017 г. е намалял с 1,4 милиарда долара до 377,7 милиарда долара, съобщи Руската централна банка, цитирана от БТА.
Международните резерви на Русия са високоликвидни чуждестранни активи, с които централната банка и правителството разполагат към отчетната дата. Те се състоят от чуждестранна валута, специални права на тираж - валутата на Международния валутен фонд (МВФ), резервна позиция в МВФ и монетарно злато.
Междувременно руският финансов министър Антон Силуанов заяви, че бюджетният дефицит на Русия през 2016 г. е бил 3,56% от брутния вътрешен продукт (БВП) спрямо 2,6 на сто през 2015 г. на фона на поевтиняването на петрола.
Това равнище е малко под прогнозите на правителството (3,7 процента), но е над целевия дефицит от 3 процента, определен от президента Владимир Путин, който издигна като свой приоритет поддържането на финансовата стабилност, отбелязва AFP.
"Има риск тази година бюджетният дефицит да надмине 3,7% от брутния вътрешен продукт (БВП)“, предупреди през октомвеи руският президент Владимир Путин на среща с представители на правителството в областта на икономиката. Той заяви, че не би било катастрофа, ако дефицитът е между 3,8% и 3,9% от БВП, но подчерта, че Русия трябва да се стреми да го поддържа на ниво от 3,7% от БВП.
За да финансира намаляването на приходите от петрол и газ, които възлизаха на около половината от постъпленията в хазната, когато петролът беше по-скъп, правителството отказа миналата година да индексира пенсиите и заплатите на държавните служители с инфлацията, което намали покупателните способности.
Правителството пристъпи и към мащабни приватизации, засягащи петролните компании Роснефт и Башнефт, както и производителя на диаманти "Алроса". Освен това намали служителите в някои административни звена.
За 2017 г. се предвижда бюджетен дефицит от 3,2 на сто, като целта е през 2019 г. показателят да достигне 1% с цената на орязвания на бюджета за всички министерства, включително на отбраната.
преди 7 години Правим го ; )http://***.investor.bg/***/261/a/grafika-na-denia-bylgariia-e-42-ra-sred-nai-inovativnite-ikonomiki-v-sveta-209740/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И интересно, защо Инвестора не публикува такива статии и чартове от Блумбърг, а се скъсва да пуска политическите шитни на тема "Путин и его грех..." хихи... Или Блумбърг не ги публикува за тукашните капиталисти, щот те не са още дорасли да боравят с обективна информация.. На тях, както на "Кучето на Павлов", им светваш лампата с "Валутните резерви на Русия са намалели..." и хорът от птици, животни и де^били запява "RIP, Russia!"... хихи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "... съде сме ние на световната сцена и къде са те..."Хихи... Ето нещо много интересно - хем е директно от Блумбърг, не от кремълските медии... И забележи - класацията е за иновативност на икономиките - нещо, за което ние от айтисиктира много се имаме за нещо, а за тях пишем като за аборигени... Малко отрезвяващо инфо:https://***.bloomberg.com/news/articles/2016-01-19/these-are-the-world-s-most-innovative-economies отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години E как сметна, че сме по-богати... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години E как сметна, че сме по-богати... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години а след като се извадят златото и спт колко са наистина ликвидните резерви ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години не, сащ са 300 квадрилиона на кредит! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сега всички *** ще наскочат пак, че Рисия е фалирала. Нищо ще САЩ са едни 200 трилиона на кредит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар