188-те страни-членки на Организацията за последен път проведоха своя конференция през 1991 г. Оттогава обаче въздушният трафик не спира да се увеличава, като годишният му ръст е средно 4,5% до атентатите на 11 септември 2001 г.
“В ситуация като сегашната, когато повечето авиокомпании се намират в затруднено положение, е необходимо да се направи нещо за подобряване на услугите, за да се избегнат например закъсненията на полетите”, заявява Даниел Галибер, председател на Комисията за въздушен контрол.
“Освен това наше задължение е да подобрим състоянието и възможностите на въздушния контрол, за да избегнем трагичните инциденти, които все по-често се случват в Европа”, добавя той.
Според Галибер напълно е възможно въздушните катастрофи да се сведат до минимум благодарение на развитието на сателитните комуникации и системите за пренос на данни. В тази връзка на провелата се конференция са били обсъждани начините за преминаване на въздушния контрол от наземен към изцяло сателитен. Така в близко бъдеще полетите ще се контролират изцяло чрез сателит: от излитането до приземяването.
“Главното предимство от сателитния контрол е, че доставя изключително точни данни при не особено големи разходи”, обяснява Галибер.
Краткосрочната цел, определена на провелата се конференция, е да се обединят съществуващата в момента американска система за сателитна навигация с подобряващата се в момента руска система за въздушен контрол, както и предстоящата да бъде пусната в експлоатация в Европа през 2008 г. сателитна система Галилео. От трите единствено Галилео ще е изцяло гражданска, а не служеща и за военни цели.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.