IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Матео Ренци - един неочакван поддръжник на Южен поток

Италианският премиер е инициатор на писмото, изпратено в Брюксел в подкрепа на проекта

11:42 | 10.06.14 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Премиерът на Италия Матео Ренци.<em> Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Премиерът на Италия Матео Ренци. Снимка: архив Ройтерс

Премиерът на Италия Матео Ренци се оказа движещата сила зад писмото в подкрепа на проектогазопровода Южен поток, което беше изпратено до Европейската комисия (ЕК) от лидерите на държавите, през които се планира да премине съоръжението, съобщава онлайн изданието EurActiv.com.

Усилията обаче се обезсмислят, след като България реши да „замрази“ работата по проекта, допълва изданието.

Ренци е предложил на лидерите на България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия да пишат до ЕК, за да подкрепят Южен поток. Бъдещето на проекта обаче не изглежда никак сигурно заради кризата в Украйна, която доведе до разрив в отношенията между Русия и Запада.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу подчертава, че срещу България е стартирала наказателна процедура заради несъответствието на проекта с общоевропейските правила за енергетиката. Барозу допълва, че ще стартират и още наказателни процедури срещу други държави, през които преминава газопроводът, ако констатираните несъответствия не бъдат отстранени.

Още през миналата година Брюксел предупреди, че двустранните споразумения, сключени между Москва и държавите, през които се планира да преминава съоръжението, противоречат на европейското законодателство и трябва да бъдат предоговорени, припомня изданието.

Комисията предложи да подпомогне процеса, но в светлината на кризата в Украйна и анексирането на Крим от Москва Брюксел постави условие, че работата по проекта може да продължи, ако той изпълни всички европейски изисквания, както и ако Русия спазва международното законодателство.

В момента ЕК играе ролята на медиатор в преговорите за газовите доставки и за цената на синьото гориво, които водят Русия и Украйна. Москва заплаши да прекрати доставките на природен газ за Украйна, което може да се отрази тежко на някои от държавите от Европейския съюз (ЕС), тъй като те зависят от транзитирания през Украйна природен газ.

Южен поток е проектиран така, че да заобикаля Украйна и да доставя природен газ директно на големите клиенти на "Газпром", като Австрия и Италия например. Изданието обаче посочва, че фирми от ЕС, които имат интерес да участват в консорциум, който да оперира газовата мрежа на Украйна, считат проекта за директен конкурент и не го подкрепят.

Рехабилитацията на украинската газова мрежа би била ефективна само в случай, че Русия продължи да прави транзитни доставки през страната. Изграждането на Южен поток пък би лишило Украйна от приходите за транзитни такси.

И докато Матео Ренци е заел позиция в подкрепа на проекта за газопровод, българският премиер Пламен Орешарски обяви, че „замразява“ работата по проекта, след като се срещна с американските сенатори Джон МакКейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи на 8 юни, припомня изданието.

Преди това – на 6 юни, американският посланик в България Марси Рийс коментира, че български компании, които участват в строителството на газопровода, може да бъдат ударени от международните санкции срещу Русия. Причината – страната ни възложи строителството на консорциум с участието на руската Стройтрансгаз, която е свързвана с Генадий Тимченко, олигарх, който е включен в „черния списък“ на САЩ с лица, на които са им наложени санкции.

Цената на българския участък на газопровода е вероятно 3,5 млрд. долара – сума, която според редица критици е силно раздута.

Решението на България да спре работата по проекта беше приветствано от Европейската комисия. Сърбия също по-късно обяви, че ще спре временно работата по Южен поток, но часове след това премиерът Александър Вучич подчерта, че все още не е взето окончателно решение, тъй като още не се е състояло заседание на правителството.

Посланикът на Русия в ЕС Владимир Чижов коментира, че не може да се отърси от чувството, че блокирането на работата по българския участък на Южен поток е продиктувано от политически цели.

По думите му натискът на ЕК трябва да се приеме като урок за Украйна, Молдова и Грузия, които предстои в края на този месец да подпишат споразумения за асоцииране с ЕС.

„Това е сигнал за тези страни, че те ще имат ограничена възможност да защитават собственото си мнение. Надявам се, че този сигнал ще бъде забелязан в Киев, Кишинев и Тбилиси“, посочва Чижов.

Според дипломати въпросът за строителството на Южен поток ще се обсъжда на предстоящата среща на върха на ЕС (26-27 юни). Тогава лидерите на държавите членки ще дискутират и мерки за намаляването на зависимостта на ЕС от руския газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 1
Pyramid
преди 10 години
Абе не закъсня ли това момче, италианчето? И ще му стигнат ли гласовете, за да спаси "потока"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
albobo76
преди 10 години
Защо Ренци да е "неочакван поддръжник"? - съвсем очакван си е. Италия е един от най-големите печеливши от Южен поток. Първо полу-държавния петро-газов гигант ЕНИ има 15% участие в проекта и 2. това е единствения нов възможен източник (за сега) на газ за Италия. Лъжите, че САЩ можели да заместят Руския газ са за непросветените. САЩ нямат инфраструктура за износ на втечнен газ. Построяването й ще отнеме поне 3 г. Какво ще гори Европа през тези 3 г.? САЩ нямат и газ който може да бъде добит - очакванията скоро бяха намалени с 96%: http://***.latimes.com/business/la-fi-oil-20140521-story.html. Да имаш залежи и да изкараш тези залежи на пазара са две съвсем различни неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
citizen_bg
преди 10 години
1. "Миналата седмица премиерът Яценюк обяви реконструкция на Нафтогаз на Украйна. Това означавало от опеката на компанията да бъдат извадени магистралните газопроводи, както и газовите хранилища. От коментарите на министър-председателя на Украйна се предполага, че в бъдеще тези съоръжения ще бъдат използвани заедно от американски и европейски фирми, твърди изданието(Комесант). Вече се водели преговори с Шел, ЕксънМобайл и Шеврон за възможно участие в газопреносната мрежа на страната."2. "Единственият извод е, че Южен поток е нужен на Москва за заобикаляне на украинската територия."3. Биржевой лидер: Южен поток не е нужен на никого." !!!????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 6
meto76
преди 10 години
Москва. След като стана ясно, че България спира Южен поток, голяма част от медиите го отразяват като заговор срещу Русия. Но какво е значението на газопровода за Москва-пише Биржевой лидер.Навярно едно от основните свойства на Южен поток е неговата висока стойност- към момента тя се преценява на 16 милиарда долара, при което подводната част ще струва 10 милиарда долара. Възможно е цената да се повиши. Целесъобразността на газопровода , обаче, буди съмнения.Мнозина сравняват Южен поток с проекта Северен поток- но общото между двата е само че са скъпи.Идеята за Северен поток възникна в края на миналото столетие, когато стана ясно, че находищата в Северно море се изчерпват. Този газопровод трябва да обезпечи нуждите на северната и западна части на континента.При Южен поток не е така. Потребители при него са България, Сърбия, Унгария,Гърция, Словакия и Австрия. Тяхното потребление е ниско и бележи спад. Нови пазари Русия в региона не открива.Единственият извод е, че Южен поток е нужен на Москва за заобикаляне на украинската територия. Украйна е изгодна като страна-трансмитер: нейните такси са три пъти по-ниски от предвижданите от трансферни такси на Южен поток . Явно причините за проекта не са икономически.Обективните причини са две: първо, желанието на Кремъл да контролира Украйна- чрез механизма на деклариране на прекратяване на пренасянето на газ Москва планира да придобие широк спектър изгоди- от контрол на украинската газопреносна система до по-глобални сценарии, свързани с международните политически процеси. Второ: причина за строежа на нов тръбопровод е изборът на изпълнители- това са компании, свързани с известни в Русия имена на не бедни хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 7
meto76
преди 10 години
Биржевой лидер: Южен поток не е нужен на никогоЕдинственият извод е, че Южен поток е нужен на Москва за заобикаляне на украинската територия. Украйна е изгодна като страна-трансмитер: нейните такси са три пъти по-ниски от предвижданите от трансферни такси на Южен поток . Явно причините за проекта не са икономически. http://meto76.blog.bg/politika/2014/06/10/birjevoi-lider-iujen-potok-ne-e-nujen-na-nikogo.1272105
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още