Най-предпочитани от емигрантите държави са развитите, както и държавите от Европейския съюз – 51% от мигрантите живеят в тях. Заради финансовата криза обаче много от гражданите на най-тежко ударените държави – от Южна Европа например, са се насочили към по-добре представящите се развиващи се икономики, посочва се в доклада.
Освен от липсата на качествени работни места, емиграцията се подклажда и от разликите в заплащането на труда, особено сред образованите млади хора.
МОТ препоръчва приемането на специални стратегии за растеж, в които да се заложи диверсифицирането на икономическата база и да се насърчава създаването на устойчиви работни места, тъй като близо половината от заетите в развиващите се държави попадат в категорията „уязвима заетост“.
Устойчива заетост може да бъде създадена с насърчаване на производството, но също така и със стратегии за развитие на земеделието и селските райони, по-ефективно използване на природните ресурси и развиването на услуги, които са тясно свързани с останалите развити индустрии.
МОТ препоръчва да се избягва концентрацията на растеж в няколко експортно ориентирани сектори, като още веднъж подчертава важността на политиките за икономическа диверсификация.
Институциите за трудова и социална защита също се явяват като важен елемент за постигането на растеж и качествена, устойчива заетост чрез активни мерки за борба с ниската продуктивност, лошите условия на труд и „сивия“ сектор. За някои развиващи се държави обаче е предизвикателство да подобрят ефективността на тези институции.