В изявление, поместено късно вечерта на сайта на британското външно министерство, Хейг подчерта, че Лондон "осъжда възможно най-твърдо явното пренебрегване от страна на Русия на суверенитета и териториалната цялост на Украйна".
Британският външен министър призова за пореден път Москва да започне диалог с новите украински власти и международната общност с цел намиране на изход от сегашната криза по пътя на дипломацията и в съответствие с международното право, а не да изостря ситуацията посредством "по-нататъшни едностранни и провокативни действия" след проведения в неделя в Крим референдум.
Общото събрание на ООН ще проведе пленарно заседание за ситуацията в Украйна в четвъртък, 20 март, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на говорител на неговия председател Джон Аш. То ще се състои по искане на украинския постоянен представител в световната организация Юрий Сергеев.
Изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов междувременно обяви, че Киев е готов за разговори с Русия във връзка с нахлуването й в Крим, но никога няма да приеме анексирането на полуострова. Турчинов каза още, че всякакви действия, водещи до масови безредици в Украйна, следва да се разглеждат като "подстрекаване на военния агресор и престъпление срещу държавата".
Руското външно министерство пък призова Украйна да стане федерална държава и да произведе нови избори. В разпространено изявление министерството призова украинския парламент да свика учредително събрание, което може да изработи нова конституция, за да стане страната федерална, предоставяйки повече правомощия на регионите си.
Русия поиска и създаването на международна група за подкрепа, която да посредничи в украинската криза. Москва предлага да бъде признат кримският референдум, както и Киев да приложи части от мирното споразумение от 21 февруари.
Русия предлага още на Украйна да се даде неутрален военно-политически статут с резолюция на Съвета за сигурност на ООН и настоява на руския език да се даде статут на втори държавен в Украйна.
Бившият съветски президент Михаил Горбачов също приветства резултата от референдума в Крим и разкритикува Запада заради заплахите за санкции срещу Русия. "За обявяването на санкции трябва да има много сериозни основания, много сериозни. И трябва да бъдат подкрепени от ООН. Волеизявлението на народа на Крим, както и възможното му присъединяване към Руската федерация като регион не представлява такова основание", коментира Горбачов.
Още за кризата в Украйна четете в Dnes.bg
преди 10 години добрем да си купуват Уран от Щатите тогаа или от съседните им комшии Китайците, ама не знам там с островите как ше стане далаверата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Санкциите разбира се кьорфишек, забранили на няколко пешки да ги посещават (що не забраниха на Путин?), замразили бъдещи преговори за намсикакво (божа работа кога е щяло да се случи в обозримо бъдеще даденото събитие дори да не се бяха случили тези санкции) и замразили авоарите на руски олигарси (които след кипърската подстрижка предполагам почти не са останали, щото кой луд ще си държи парите в държави които му ги вземат?) и в крайна сметка само пушилка вдигат.Пък нашичкия президент да не бърза да подкрепя, че да не вземе да се провали туристическия сезон, и не само сезона... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Франция може да отмени и подписания през 2011 г. договор за доставка на Русия на два военнодесантни кораба "Мистрал" за 1,2 милиарда евро."Това се наричат санкции . отговор Сигнализирай за неуместен коментар