Търсенето на въглища се увеличи дотолкова, че му трябва малко, за да измести петрола като водещото световно гориво до 2030 г., пише CNBC. Търсенето бе задвижено от Китай, който потребява близо половината от световните запаси на въглища.
Засилват се сигналите от Пекин, че потреблението на въглища може да премине пика си, причинявайки спад в цените и прогнозите на анализаторите. Това трябва да се случи до 2015 г., ако съдим по данните на анализаторите от Националната комисия за развитие и реформи, използвани и в изследване на Citigroup.
Новият президент Си Дзинпин обяви намерението си да намали зависимостта на страната от изкопаемите горива, въпреки че засега това са само приказки, а конкретни действия няма. Администрацията му иска да намали замърсяването над Пекин и Шанхай, с което те са известни, както и да намали зависимостта на Китай от вносните горива.
Фокусът се измества към възобновяемата и ядрената енергия, което спира покачването на цените на въглищата.
Икономическият растеж на страната се забавя с по-бързи темпове, отколкото очакваха всички, намалявайки търсенето на важните за производството горива като въглищата.
Китай доминира на този пазар и всяка промяна в търсенето ще се отрази на цените в световен мащаб.
Според Citi износителите на въглища, компаниите в добивната промишленост и производителите на оборудване ще пострадат най-много от спада в търсенето.
Прогнозите за бъдещото движение на цените на въглищата са много разнопосочни. Анализаторите на Deutsche Bank посочват, че търсенето може да нарасне, ако Китай започне да трупа запаси. Запасите на азиатската страна сега са най-ниските от 2011 г. насам.