Десет години ще отнеме на световната икономика да се отърси от финансовата криза, започнала през 2008 година. Този коментар направи главният икономист в Международния валутен фонд (МВФ) Оливие Бланшар в интервю, цитирано от CNBC.
„Все още не можем да бъдем сигурни, че десетилетието ще бъде загубено... Но със сигурност ще отнеме поне едно десетилетие от началото на кризата, за да може световната икономика да си върне предишната форма“, обяснява той.
В момета един от проблемите е Европа, а част от решението се казва Германия. Страната трябва да се примири с увеличаващата се инфлация, което действително ще помогне на Стария континент да излезе от кризата.
И докато всички погледи са вперени в еврозоната, някак встрани остава фактът, че и САЩ, като един от локомотивите на световната икономика, си има фискални проблеми, които трябва да реши в най-скоро време, коментира още Бланшар.
Пред проблеми с бюджетния дефицит е изправена и Япония, а тяхното решение ще отнеме десетилетие. Китай овладя ръста в цените на активите бума в областта на финансовите активи, но растежът му се забавя, макар от МВФ не очакват "твърдо приземяване" на икономиката.
Според Бланшар за регулацията на кризата в еврозоната са необходими две неща – намаляване на цените в задлъжнелите държави от южната част на валутния съюз, съчетано с увеличаване на цените в държавите от центъра.
Задачата на Европейската централна банка (ЕЦБ) е да поддържа инфлацията в еврозоната в размер на 2%, като за целта цените в "ядрото" трябва да се повишат с повече от 2%. На това обаче силно се противопоставя Берлин, помнейки още хиперинфлацията от 20-те години на миналия век. За главния икономист от МВФ обаче инфлацията в Германия е необходима и желателна.
Намаляването на държавния дълг е много тежка мярка и често не може да бъде избегната, а действията са като по острието на бръснача.
„Ако го правите твърде бавно, пазарите ви мислят за несериозни, а ако го правите твърде бързо, ще "убиете" икономиката. За всяка държава трябва да бъде потърсен верния път за бюджетната консолидация“, категоричен още експертът.
преди 12 години ....ще отнеме поне едно десетилетие от началото на кризата, ......Щом от сега говорим така ,какво ли ще е когато измине това десетилетие и сме още в началото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Изгуби се нещо. Човечецът е прав донякъде, но оправянето за 2 дена минава през още по-зверска криза, беднотия и глад, честа смяна на управлението (вероятно посредством преврати, често дори военни). После всичко ще е чудесно отново. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кое прави впечатление : старата хиена Сорос преди около година каза, че плановете за икономии на юг са обречени на неуспех , ако не са съчетани с увеличаване на разходите на север . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Aбе къде отиде Митев с неговата Държавна финансова грешка и решението на кризата за два дни? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Решението е да си възстановят старите валути (край на еврото). Инфлацията ще напасне икономиките и финансите на държавите към новите реалности. Плюс промяна на общественото устройство-също задължителен елемент. Другото са приказки от 1001 нощ. Уж са умни хора а само глупости приказват. Как го изчисли че за 10 години ще се върне световната икономика на старите нива? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Истината боляла ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар