IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Финансовият свят вече не е същият

Отрицателните лихви трябва да напомнят на европейските правителства, че е настъпило времето за единодушно решение, посочва Мурад Чудри от Royal Bank of Scotland

09:23 | 28.08.12 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: start;">
	<span style="text-align: center; ">Отрицателната стойност на парите във времето вече преобладава на повечето сигурни европейски пазари. <em>Снимка: Flickr, Лиценз: Creative Commons</em></span></p>

Отрицателната стойност на парите във времето вече преобладава на повечето сигурни европейски пазари. Снимка: Flickr, Лиценз: Creative Commons

Почти всеки е запознат с основния принцип в корпоративните финанси - така известната стойност на парите във времето. За жалост днес световната икономика е в състояние, което сякаш обръща това понятие с краката нагоре, пише за CNBC професор Мурад Чудри, ръководител Корпоративно банкиране в Royal Bank of Scotland.

Парите имат стойност във времето, защото представляват запас от богатство, което трябва да бъде компенсирано по някакъв начин. Всеки може да похарчи дадена сума сега или по-късно. Ако изберете „по-късно“, то тогава се излагате на алтернативни разходи, или така наречените пропуснати възможности, за които трябва да бъдете компенсирани. За тази цел служи лихвеният процент. Например, ако искате някой да се въздържи от оползотворяването на парите си сега, трябва да му платите, за да го направи.

Това понятие е толкова старо, колкото са и самите пари – дайте пари на някого и той ще ви плаща лихва върху тях, докато не ви ги върне.

Какво можем да кажем днес за текущата крива на доходността по немските и швейцарските ДЦК, която показва отрицателни лихви до 2-годишните книжа в Германия и до 5-годишните в Швейцария? 

Това означава, че ако дадете 100 евро, ще ви върнат 95 евро. С други думи, плащате на някого, за да ви отърве от собствените ви пари. В такъв случай най-добре е буквално да скриете парите си под дюшека. Това обаче не може да се случи, когато става въпрос за трилиони евро, държани из целия континент.

Отговорът на въпроса как и защо се е случило това, се крие в продължителната рецесия. Тя се комбинира с европейската дългова криза и принуди всички да търсят сигурно убежище за парите си.

Както днес швейцарските ДЦК се считат за добро убежище за паричните средства, така през 2009 г. инвеститорите залагаха на американските краткосрочни облигации, които се търгуваха с негативна доходност.

В момента в еврозоната има значителни парични потоци, вливащи се в германските ДЦК. Основната причина за това са допълнителните усложнения, а именно - притесненията покрай евентуалното разпадане на еврото и риска от реденоминация.

Отрицателният лихвен процент напомня на дефлацията, която е изключително вредна за икономиката. Обръщането на основните принципи на корпоративните финанси не компенсира за нужната благоприятна бизнес среда.  Инвестиционните решения и планирането на капиталови проекти имат най-голяма необходимост от добри условия.

Ако съществува даден индикатор, който да напомни на европейските правителства, че е настъпило времето за единодушно решение, то това е той. Отрицателната стойност на парите във времето вече преобладава на повечето сигурни европейски пазари.

Стагфлацията, покачващата се безработица и 7-процентната доходност по някои ДЦК са малкото зло. По-голяма заплаха за държавите от ЕС е фактът, че вече не съществува стойност на еврото във времето.

Рано или късно „мъките“ на еврозоната ще засегнат всички, заключава професор Чудри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:39 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
По всичко личи, че това с куфарите ще го видим пак и куфарите ще са много големи. Няма да се учудя ако разменният курс е два куфара с пари за един куфар с храна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 11 години
Много думи, витиевати заврънтулки и софизми за да се обясни нещо просто и ясно: някъде са натрупани толкова много пари, че освен, че някой се чуди какво да ги прави, но вече тяхното съхранение става проблем! Най-ярката илюстрация за порока на системата, може би последен стадий преди някаква крупна трансформация.Имаше някъде една притча, нещо от сорта: Когато и последното дърво е отсечено и последната риба уловена, хората ще разберат, че парите не стават за ядене.Чувал съм стари хора да разказват, че по време на войната по селата са обикаляли софийски баровци с бомбета, коли и куфари с пари в опит да купят нещо за ядене, ама не всички са имали успех.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още