IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данните за промишленото производство дават надежда за германската икономика

Притесненията за деиндустриализацията са водещи в предизборната кампания в страната

17:29 | 09.01.25 г.

Промишленото производство в Германия се увеличи през ноември, което дава надежда, че изпитващият затруднения производствен сектор в страната може би е започнал да се стабилизира към края на миналата година. Производството се повиши с 1,5% спрямо предходния месец, което е по-добър резултат от прогнозирания от икономистите в проучване на Bloomberg ръст от 0,5%. На тримесечна база то е с 1,1% по-ниско, съобщи статистическата служба днес (9 януари).

Германската икономика дава смесени сигнали, като преди ден беше публикуван доклад, според който фабричните поръчки са спаднали с 5,4% през ноември. Тази цифра беше изкривена от нестабилните поръчки от голям мащаб, без които показателят би се увеличил с 0,2%.

Притесненията за деиндустриализацията играят важна роля преди предсрочните избори през февруари. Прогнозите на социолозите са, че канцлерът Олаф Шолц ще бъде победен от консервативния блок Християндемократически/Християнсоциален съюз на Фридрих Мерц.

За настоящия спад до голяма степен са виновни високите разходи за енергия и други производствени ресурси, които влошават конкурентоспособността на Германия на световната сцена. Страната е напът да отбележи втори пореден годишен спад на брутния вътрешен продукт, като първата оценка за 2024 г. ще бъде представена от статистическата служба следващата седмица. Бундесбанк очаква незначително възстановяване от 0,2% през тази година, дължащо се на по-стабилното външно търсене.

Цялата емисия можете да видите във видеото.

Всички емисии на "Bloomberg Terminal" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:29 | 09.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg Terminal виж още

Коментари

Финанси виж още