Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън разработва планове за утрояване на капацитета на ядрената енергетика в САЩ до 2050 г., тъй като търсенето на тази технология като денонощен източник на енергия без въглеродни емисии нараства.
Според пътната карта, представена във вторник, САЩ ще разполагат с допълнителни 200 гигавата ядрени мощности до средата на века чрез изграждане на нови реактори, рестартиране на централи и модернизиране на съществуващи съоръжения. В краткосрочен план Белият дом се стреми да въведе в експлоатация 35 гигавата нови мощности за малко повече от десетилетие.
Стратегията може да получи постоянна подкрепа от новоизбрания президент Доналд Тръмп, който по време на предизборната си кампания призова за изграждане на нови ядрени реактори като начин да се подпомогне снабдяването с електроенергия на гладните за енергия центрове за данни и фабрики. Ядрената индустрия - и нейното потенциално възраждане - се радва на двупартийна подкрепа в Конгреса.
Кулминацията е приемането през юли на закон, който дава на Комисията за ядрено регулиране на САЩ нови инструменти за регулиране на усъвършенствани реактори, лицензиране на нови горива и оценка на пробивите в производството, които обещават по-бързо и по-евтино изграждане. Търсенето на ядрена енергия се увеличава, тъй като държавите се стремят да ускорят добавянето на източници на енергия с ниски емисии и в резултат на нарастващото потребление на електроенергия от енергоемки отрасли, включително обработката на данни за изкуствен интелект.
Цялата емисия гледайте във видеото.
Всички емисии на "Bloomberg Terminal" може да намерите тук.