Европейският съюз (ЕС) представи на държавите членки два варианта за замразяване на активите на Руската централна банка за по-дълъг период от време. Блокът се опитва да успокои опасенията на САЩ относно плана на Г-7 за използване на печалбите за предоставяне на помощ на Украйна в размер на около 50 млрд. долара.
Двата варианта са безсрочно обездвижване на активите, което ще се преразглежда на редовни интервали, или удължаване на периода например до 18, 24 или 36 месеца, според проектодокумента, видян от Bloomberg.
ЕС, САЩ и други съюзници от Г-7 работят за финализиране на плановете за предоставяне на Украйна на заеми в размер на 50 млрд. долара до края на годината.
Заемите ще са покрити от бъдещите печалби, генерирани от обездвижените активи на руската централна банка, след споразумение, постигнато на срещата на върха на лидерите на Г-7 през юни. САЩ обаче изразиха опасения, че режимът на санкции на ЕС, може да се окаже проблем, ако замразяването не бъде подновено в някакъв момент.
По-голямата част от 280-те милиарда долара, обездвижени от Г-7, се намират в Европа. САЩ искат от ЕС да предостави по-трайни гаранции, че активите ще останат обездвижени, заяви високопоставен служител на американското министерство на финансите.
Вижте всички новини от емисията във видеото.
Всички емисии от Bloomberg Terminal може да гледате тук.
преди 3 месеца Каква е тази крадлива Демокрация? Нали си имаме ЕЦБ, защо не си напечатат Евро и да го дадат на неблагодарното племе, а трябва да крадат от друга банка. Дали друга страна ще се чувства спокойна да инвестира и държи пари в Колективния Запад? Няма гаранции за сигурност на инвестициите ако си непослушен или станеш "Недемократичен спрямо Евроатлантическите страни". Искахме Демокрация ама я няма. Те утре могат да откраднат и парите на други инвеститори. Гаранция Франция. Фekaлщuнa. отговор Сигнализирай за неуместен коментар