IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ към ЕС: Купувайте оръжия, но само нашите

След като настояха за засилване на европейската отбрана, от Вашингтон искат това да не е за тяхна сметка

11:08 | 03.04.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bartek Sadowki/Bloomberg
Снимка: Bartek Sadowki/Bloomberg

Американски представители са казали на европейските си съюзници, че искат от тях да продължават да купуват американски оръжия на фона на усилията на Европейския съюз да ограничи участието на САЩ в поръчки за военно оборудване. Това посочват петима източници на Ройтерс.

Посланието, получено от Вашингтон през последните седмици, следва стъпките на Брюксел за стимулиране на европейската отбрана, докато в същото време се ограничават покупките на определен тип американски оръжия.

Досега действията на администрацията на президента Доналд Тръмп – краткото спиране на военната помощ за Украйна, както и облекчаването на натиска върху Москва, ядосаха европейските съюзници, карайки мнозина да се питат дали САЩ са надежден партньор.

В средата на март Европейската комисия предложи увеличение на разходите за отбраната и набиране на средства за това от съвместни отбранителни проекти. Някои от предложените мерки може да означават и по-малка роля на компаниите извън блока, включително тези от САЩ и Великобритания, предупредиха експерти.

По време на среща на 25 март държавният секретар Марко Рубио е заявил пред външните министри на Литва, Латвия и Естония, че САЩ искат да продължат участието си в обществените поръчки за отбрана на страните, съобщават източници на Ройтерс.

Според двама от запознатите Рубио е заявил, че изключването на американски компании от европейски търгове ще се приеме отрицателно от Вашингтон.

Дипломат от Северна Европа, който не е бил част от срещата, казва, че американски представители са заявили, че изключването на САЩ от процедурите за възлагане на държавни поръчки ще се приема като неуместно.

Рубио планира да обсъди очакванията, че европейските страни ще продължат да купуват американски оръжия, по време на посещение в Брюксел тази седмица, в рамките на което ще присъства на срещата на външните министри на страните от НАТО, посочва високопоставен представител на Държавния департамент.

Според говорител на Държавния департамент Тръмп приветства усилията на европейските съюзници за „подсилване на отбранителните си способности и поемане на отговорност за тяхната собствена сигурност“. Той обаче е предупредил да не се създават нови бариери, които да изключват американски компании от европейски проекти в сектора на отбраната.

„Трансатлантическото сътрудничество в отбранителната индустрия прави алианса силен“, е заявил говорителят.

Различни посоки

Тревогите на САЩ за ограничаване на покупките отразяват напрежението в сърцето на европейската политика на администрацията във Вашингтон.

Американският президент призова европейците да харчат повече за отбрана и да поемат по-голяма отговорност за собствената си сигурност. Докато се опитва да го постигне, ЕС търси начини да подсили местното производство на фона на намеците на американския президент, че ангажиментът на НАТО не е безусловен. Всичко това обаче контрастира с друга цел на властите във Вашингтон, а именно да се отворят чуждестранните пазари за американските производители.

В рамките на плана за отбрана на ЕК, наречен ReArm Europe, се предвижда заемането на 150 млрд. евро на европейските правителства за проекти в сектора на отбраната. Много страни в блока вече заявиха, че подкрепят идеята за общоевропейски подход в защитата на блока. Но как това ще се случи вероятно ще е обект на ожесточени спорове.

И макар ЕК да настоява, че има начини компаниите извън ЕС да се състезават за тези средства, производителите извън блока на практика ще се окажат изправени пред редица препятствия, включително административни.

Администрацията на Тръмп – както и тези преди нея – и преди е настоявала за европейски покупки на американско оръжие, включително и по време на тазгодишната Конференция по сигурността в Мюнхен. Според някои източници последните послания от Вашингтон са в продължение на тази политика.

Въпреки това други запознати казват, че настояването се е засилило през последните седмици, тъй като ЕС е започнал да действа по-решително.

„Те са разстроени от предложението ReArm и това, че САЩ са изключени“, коментира високопоставен европейски източник.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:08 | 03.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

Финанси виж още