НАТО планира да определи нови конкретни цели за това колко още танкове, самолети и други оръжейни системи трябва да произведат страните членки. Това може да наложи повишаване на целта за разходите за отбрана на страните от алианса до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), съобщава Bloomberg, като се позовава на запознати източници.
Според плана правителствата ще се изправят пред тези по-високи цели за капацитет, включително за боеприпаси, още през следващата година, според източниците на агенцията.
Приоритетите ще бъдат укрепването на противовъздушната отбрана, нападателните оръжейни системи и способностите за ядрено възпиране, според представител на алианса.
Целите ще бъдат съгласувани между външните министри и министрите на отбраната на страните от НАТО за срещата на върха, която ще се проведе в Хага през юни 2025 г. Този краен срок обаче е труден за спазване.
Според един от източниците на агенцията министрите на отбраната ще разгледат темата на срещата си през февруари 2025 г.
Членките на НАТО се ангажираха да увеличат разходите, за да се противопоставят на предполагаемата заплаха за Европа от руския президент Владимир Путин и на фона на исканията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп, който настоява членките на алианса да поемат по-голям дял от отговорностите за отбраната на региона.
В момента Организацията на Северноатлантическия пакт изисква от съюзниците да изразходват 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана. Новите цели за капацитет могат да увеличат тази цел до 3% от БВП.
НАТО отказва да коментира, като подчертава, че генералният секретар Марк Рюте е коментирал по-рано този месец, че 2% „просто не са достатъчни“, за да се поддържат нивата на възпиране в дългосрочен план.
Рюте, бившият нидерландски министър-председател, който встъпи в длъжност през октомври 2024 г., изказа гласно за необходимостта алиансът да увеличи разходите, за да отговори на нарастващата заплаха от Путин, чиито войски нахлуха в Украйна през 2022 г. и настоява, че е в екзистенциален конфликт със Запада.
Рюте също многократно е подчертавал необходимостта от повече инвестиции в европейската военна промишлена база, като казва, че да се разчита на САЩ за отбраната на Европа е неустойчиво. Това придобива особена спешност като се има предвид изолационисткият наклон на Тръмп, който заплашва да се оттегли от НАТО, ако членките на алианса не харчат повече.
„Има пропуски в способностите, които трябва да запълним, за да можем да защитим Европа от Русия без САЩ“, коментира Армида ван Ридж, старши научен сътрудник в Chatham House. Това включва и нуждата от военна мобилност и разузнаване.
Новият комисар по отбраната на ЕС Андриус Кубилиус миналата седмица предложи съвместен механизъм за заемане за покриване на военните разходи, който да бъде обезпечен срещу разходите на европейските членки на НАТО за постигане на целта на алианса. Това е част от плана на блока да търси около 500 млрд. евро за сферата на сигурността през следващото десетилетие.
„Видяхме огромно съживяване на разходите и бих очаквала, че като цяло то ще продължи“, казва Олга Оликер, директор за Европа и Централна Азия в базираната в Брюксел Международна кризисна група. „Какво ще се купи с тези пари, това зависи от държавите членки“, добавя тя.
Има големи несъответствия между разходите за отбрана на членките на НАТО. Полша например отдели рекордните 186,6 млрд. злоти (46 млрд. долара) за отбрана тази година, или 4,7% от БВП, докато Германия, най-големият доставчик на военна помощ от ЕС за Украйна, ще похарчи 2,1% тази година, или 72 млрд. евро.
преди 18 минути М/у другото изляза анализ за артилерийското превъзходство. Украинците са го смъкнали до 1:1,5 в някои части на линията на съприкосновение (да ползвам на клоуна конашенко речитатива) до 1:3 в полза на русНАЦИте. Ех а какви времена бяха 1:10, туканка се подмокряха разни знайни/незнайни почитатели на соц паметниците. Контрабатарейните немски и хамерикански радари свършиха добра работа, щом са в добри ръце. Сега червенотиквениковчетата разбрахте ли защо от около 8 месеца ви обръщах внимание на това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 28 минути Мдааа, очаквана новина. Най-накрая тези раздути пенции, и разходи за здравеопазване (и без това пушат и пият), и образование (и без това се правят че учат) ще бъдат орязани подобаващо. Освен оръжията, трябва да се увеличат ученията и бойните стрелби! И то в пъти! Всякакви стрелби с бойни ракети, с бойни снаряди, с бойни бомби, с бойни дронове. А това са си разходи. Нема да минем с 3% само, отиват си нещата на 4%. Не е зле да се посегне и на земеделските субсидии. Там се крият доста излишъци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 48 минути До: Един Българин... Алльо, ти май си забрайл, че целият промишлен свят им помагаше с много милиони тонове какво ли не - ай чети, да се ограмотиш: ***.168chasa.bg/article/5585835Бавноразвиващ се ватиан пенс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 53 минути И през ВСВ са губили 10:1 в полза на врага, но в крайна сметка поради огромния човешки ресурс са спечелили войната. Който е предизвикал войната да си носи отговорността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час повече от 580 танка;повече от 1220 различни бойни превозни средства;около 100 артилерийски установки;повече от 150 хиляди войници от въоръжените сили на държава 404.Броят на руските жертви в битката при Покров се доближава до броя на Западния военен окръг към 2022 г., който включва три армии: 1-ва танкова армия, 6-та и 20-а общоармийски армии."НЯМА ТАКИВА АНАЛОГОВИ ДУРАЦИ В МИРЕ! НЯМА!!! Поставиха отново - невероятно труден за подобряване мировой рекорд!!! Уррра, бг ***!!! Хахаха! ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час на целия Западен военен окръг на държава 404 към 2022 г., който се готви за война с НАТО. А това са около 60% от силите, с които държава 404 планира да превземе Украйна за три дни през 2022 г.Само визуално потвърдените загуби на руската армия за 13 месеца боеве в района на Покровск възлизат на 1800 единици бронирана техника. Реалните загуби са още по-големи :Броят на загубите на настъпателна техника на Покровски район към 15 ноември 2024 г. е накратко: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час Невероятно, но факт: Загубите на руснята в бронирана техника край Покровск надвишават загубите на германската армия в Сталинградската битка! Държава 404 загуби повече танкове, опитвайки се да превземе Покровск, отколкото която и да е европейска държава има в армията си. Загубите на руските въоръжени сили сред личния състав в това направление превишават числеността на армията на Великобритания.Той отбелязва, че при опитите за превземане на Покровск загубите на държава 404 са близки до числеността отговор Сигнализирай за неуместен коментар