IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските проекти за нови ракети и военни кораби бавно набират подкрепа

Противовъздушната отбрана се очертава като един от водещите кандидати за европейско сътрудничество

11:55 | 20.11.24 г. 7
Снимка: Sven Hoppe/picture alliance via Getty Images
Снимка: Sven Hoppe/picture alliance via Getty Images

Европейските ангажименти за сътрудничество в областта на противоракетната отбрана, боен кораб от следващо поколение и други сфери получиха предпазливо одобрение от лидерите в индустрията.

Новината излезе във вторник, след като основната лобистка група на индустрията обяви забележително увеличение на оборота от 17% на годишна база, пише Euronews.

Зараждащият се отбранителен сектор на Европейския съюз (ЕС) обаче, малък в сравнение с този на САЩ, все пак казва, че се нуждае от повече дългосрочна сигурност, за да се изправи пред заплахата на войната в Украйна и последствията от второто президентство на Доналд Тръмп.

Макар че военните разходи обикновено се правят на национално ниво, някои страни от ЕС искат да обединят ресурсите си – чрез серия решения от вторник на редовна среща на Съвета на ЕС.

„Наистина подкрепям инициативите, които са трансевропейски“, каза Микаел Йохансон, главният изпълнителен директор на Saab, един от водещите производители на военни продукти в ЕС, пред репортери след новината. Той добави, че правилата за консорциумите относно допустимостта и достъпа до средства все още трябва да бъдат изяснени.

„Областите са правилните: способности на дроновете, малки технологии, интегрирани системи за противовъздушна и противоракетна отбрана са абсолютно примерни области, които ни липсват в европейска перспектива“, добави Йохансон.

При положение че войната вече е на границите на ЕС, „ако не можем да се справим сега, чрез сътрудничество, а също и от национална гледна точка, тогава не знам какво трябва да направим“, каза той.

Противоракетна отбрана

Противовъздушната отбрана се очертава като един от водещите кандидати за европейско сътрудничество, получавайки подкрепата на председателя на Европейската комисия (ЕК) и бивш германски министър на отбраната Урсула фон дер Лайен.

Надеждата е, че Европа ще бъде защитена от руска атака по подобие на израелската технология „Железен купол“.

Германското предложение за инициативата „Европейски небесен щит“ обаче беше критикувано заради зависимостта му от американски и израелски доставчици, включително Raytheon, производител на ракетите Patriot.

Освен това въздушният щит има огромна цена, потенциално стотици милиарди евро, а предложенията за финансирането му чрез общ дълг се сблъскват с отделни политически проблеми.

Проблемът се изостря, като се има предвид перспективата администрацията на Тръмп да се оттегли от НАТО или да започне търговска война, като наложи 10% мита върху европейския внос.

В доклад, публикуван също във вторник, ASD – лобистка група, която представлява 4000 европейски компании в областта на космическите технологии, сигурността и отбраната в Европейския съюз, Обединеното кралство и Турция – заяви, че оборотът на нейните членове в областта на отбраната е нараснал със 17% до 159 млрд. евро, като подобен ръст е отбелязан и във въздушния, морския и сухопътния сектор.

Оборотът се повишава в момент, когато европейските правителства се стремят да помогнат на разкъсваната от война Украйна и да укрепят отбраната си след десетилетия на относителна сигурност.

Местните доставчици обаче често не могат да се справят с търсенето, което кара европейските правителства да търсят оръжия и други технологии от чужбина, най-вече от САЩ.

„Що се отнася до растежа, смятам, че вероятно работим толкова бързо, колкото можем“, като по-нататъшното разширяване изисква дългосрочна сигурност – например като се позволи на Европейската инвестиционна банка да инвестира във военни технологии, каза Йохансон.

За Гийом Фори, главен изпълнителен директор на Airbus и президент на ASD, темповете на растеж в отбранителния сектор са изненадващо високи. Той обаче предупреди, че политиката все още е твърде фокусирана върху непосредствените заплахи.

„Когато се вникне в причините за това число [17%], то се дължи главно на краткосрочното попълване на запасите, боеприпасите, ракетите и това, което е необходимо за подпомагане на европейските страни, подкрепящи Украйна“, заяви Фори пред репортери.

Той се съгласи, че новите проекти за сътрудничество са правилен фокус – но добави, че трябва да се направи „много повече“.

„Трябва да отклоним погледа си от много краткосрочната перспектива, което означава да се изправим пред настоящата ситуация, за да погледнем в по-дългосрочен план... да станем по-устойчиви като европейци и следователно по-суверенни“, добави Фори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:57 | 20.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 6
гъбко
преди 21 минути
За корабите и ракетите е едно много добро начало. Синхронизирането в боеприпасите и разузнавателната информация е в ход, уеднаквяване на поточните линии и стандартите също. Въпроса е да се уеднаквят командните пунктове. Отказът на германците да използват френско-италианските разработки за ПВО не е добър и далновиден ход.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 8
гъбко
преди 27 минути
До: Achtung То въпроса убаво. Ама нищо от него не е изпълнено. Нито са равноправни республиките, нито са суверенни, нито имат права и свободи хората, и не знам как ще обясниш доминацията на ру33ката култура и етнос... Всички парични потоци са средоточени към кремля, от там се разпределят порциите към послушните, бунтовете се потушават с много вътрешни войски, сибир е пълен с политически затворници, википедията е доста орязана откъм история и политика ... Аве прелест! И защо имат изходни визи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
Achtung
преди 46 минути
До: khao Въпроса в референдума е следния:Считаете ли Вы необходимым сохранение Союза Советских Социалистических Республик как обновлнной федерации равноправных суверенных республик, в которой будут в полной мере гарантироваться права и свободы человека любой национальности?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 11
stonasto
преди 54 минути
До: aldy Тъъпп
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 11
stonasto
преди 55 минути
До: aldy Ти имаш ли представа кви.глуупости говориш...Вероятно,не...щото инак ттябва да си мноо ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 13
khao
преди 1 час
До: aldy копееец, би ли ми показал въпроса от референдума и как в последтвие е изпънен от пуууткин? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 10
aldy
преди 2 часа
Докато гейропата не бъде превърната в димяща радиоактивна пустиня, тия изметнатите у главата няма да мирясат. Русия не може да бъде победена с оръжие, а само с предатели отвътре. Както стана със СССР - горбачовци, елциновци и вся остальная солоччч незаконно разпуснаха съюза, въпреки референдума, категорично потвърждаващ запазването му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още