IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската сила се прокрадва и в Западна Африка с мисия в Екваториална Гвинея

Според източници до 200 руски военни инструктори са били изпратени там през последните седмици

10:52 | 14.11.24 г. 5
Автор - снимка
Създател
Владимир Путин и Теодоро Обианг Нгуема Мбасого по време на енергиен форум в Москва през септември. Снимка: Contributor/Getty Images
Владимир Путин и Теодоро Обианг Нгуема Мбасого по време на енергиен форум в Москва през септември. Снимка: Contributor/Getty Images

Русия е изпратила до 200 военни инструктори в Екваториална Гвинея през последните седмици, за да защитават президентството, съобщават източници пред Ройтерс. Това показва, че Москва разширява отпечатъка си в Западна Африка въпреки скорошното поражение в Мали.

Източниците казват, че руснаците обучават елитни сили в двата основни града на малката страна износителка на петрол с население от 1,7 милиона души, където американските енергийни фирми инвестираха милиарди долари през първото десетилетие на века, преди да намалят мащаба.

Ходът се вписва в по-широк модел на отслабващото западно влияние и нарастваща руска намеса в Западна и Централна Африка, където Москва е изпратила хиляди наемници, за да защитават военните режими и да им помагат да се борят с бунтовници.

За Русия изпращането на хора е начин да печели пари от държавни такси и икономически възможности в минното дело или енергетиката, като същевременно се противопоставя на Запада като част от международната си геополитическа конфронтация.

В Екваториална Гвинея, където 82-годишният президент Теодоро Обианг Нгуема Мбасого управлява, откакто поема властта с преврат през 1979 г., и подготвя любимия си син да го наследи, руската сигурност може да отблъсне всяка заплаха за управляващата династия.

При посещение в Москва през септември Обианг благодари на руския президент Владимир Путин за изпращането на "инструктори" за укрепване на отбраната на Екваториална Гвинея, съобщи държавната информационна агенция ТАСС.

Информацията на Ройтерс е от трима дипломатически източници, друг източник от опозицията, един от гражданското общество и двама души, близки до правителството в бившата испанска колония.

Източниците, които не са пожелали да бъдат идентифицирани, потвърждават руско присъствие в Екваториална Гвинея. Трима от тях изчисляват, че 100 до 200 руснаци са пристигнали през последните два месеца.

Според двама от източниците военният персонал може да включва войски и от руския съюзник Беларус, докато Ройтерс идентифицира един като идващ от елитна руска парашутна част. Двама от източниците твърдят, че мъжете вероятно са част от Африканския корпус, контролирана от Кремъл паравоенна сила.

Министерството на външните работи на Екваториална Гвинея и министерствата на отбраната и външните работи на Русия не са отговорили на искания за коментар.

Плащане в пари и криптовалути

Според двама източници руснаците са били в столицата Малабо, разположена на остров в Гвинейския залив, и в Бата в континенталната част на страната – парче земя между Камерун и Габон.

Изпращането е факт, след като реклами за работа в Екваториална Гвинея се появиха през юни в руски провоенни канали в Telegram, насочени към частни охранители.

Работодателите предлагаха шестмесечни договори с месечна заплата от 3000 до 5000 долара, които да се плащат в брой или криптовалута. Първоначалните реклами вече са изтрити.

Diario Rombe, новинарска организация, базирана в Испания, която е близка до опозицията в Екваториална Гвинея, публикува няколко снимки, показващи бели мъже в униформи, позиращи с местни войски. Трима от тях са имали руски знамена на униформите си.

Използвайки софтуер за разпознаване на лица, Ройтерс идентифицира един от мъжете като елитен парашутист, който е служил в части в Южна Русия.

Източници на Ройтерс казват, че ключова цел за руснаците е била да защитят високопоставения син на Обианг – Теодоро Нгуема Обианг Мангуе, известен като Теодорин, мултимилионер, вицепрезидент и предполагаем наследник на властта.

Той е бил обект на разследвания, санкции и конфискации на активи в САЩ, Франция и Великобритания за злоупотреби и пране на пари.

Американските енергийни компании, включително Exxon Mobil Corp и Marathon, инвестираха милиарди долари в Екваториална Гвинея през в началото на хилядолетието, когато Гвинейският залив се смяташе за решаващ за посрещане на енергийното търсене на САЩ. Но интересът избледня, тъй като производството у дома се увеличи.

В момента Екваториална Гвинея произвежда около 80 хил. барела суров петрол на ден, което е спад от върха от над 300 хил. преди две десетилетия.

На 27 септември руската информационна агенция „Интерфакс“ съобщи, че двете страни са обсъдили условията за навлизане на руски компании в нефтения и газовия сектор на Екваториална Гвинея.

Говорител на Държавния департамент на САЩ каза, че се насърчават всички страни, включително Екваториална Гвинея, да избягват трансакции с руска отбранителни сили или техни проксита, тъй като това може да доведе до „сериозни последици в рамките на американските закони“.

Обианг преживя няколко опита за преврат, най-известният от които е през 2004 г., когато наемници, подкрепяни от чуждестранни бизнесмени, се опитаха да го свалят. В миналото той е подсилвал охраната си с мароканци и израелци.

Експанзията на Русия в Африка през последните години бе задвижвана основно от частната военна компания „Вагнер“, която изпрати хиляди мъже в Централноафриканската република и Мали.

През юли силите на „Вагнер“ претърпяха сериозен неуспех, когато десетки наемници бяха убити в битка с бунтовници туареги и свързани с „Ал Кайда“ бойци в Северно Мали.

След смъртта на основателя на „Вагнер“ Евгений Пригожин миналата година Москва все повече използва Африканския корпус, който според експерти е по-пряко контролиран от Москва, за разполагане в Африка. Хората от Африканския корпус са в Буркина Фасо и Нигер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:50 | 14.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 2 седмици
До: sssaaa тъъъъп, май се опита да кажеш нещо ... нареди двете мисли в тая празна кошница и се пробвай пак! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 5
sssaaa
преди 2 седмици
Щом се знае че са бизнесмени, то тогава се знае и кои са те. Някак си много удобно пак само ти не разбираш и знаеш кои са те! Виж, като си тъnuчъk, даже не знаеш къде да провериш фактите. Нuщожеcтвo!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 16
khao
преди 2 седмици
До: sssaaa а кога ще пратят мозък в празната ти тимберица? :):) В статията се пише за реални неща, а не некви измислици от фабриката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 7
sssaaa
преди 2 седмици
До: khao е как какво? Каквото правят и избитите НАТОвски наемници в Украйна - пращат се нови такива. Какво пак не ти е ясно? От статията не стана ясно тези бизнесмени, организирали преврата от коя военна част на Пентагона са били?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 16
khao
преди 2 седмици
разширила била... сега като ги опукат и тия, кво правиме? :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още