Решението на Бенямин Нетаняху да уволни министъра на отбраната Йоав Галант премахва един от най-острите критици от собственото му правителство и дава повече власт на членове на крайнодесните и ултраортодоксални интереси в Израел на ключови позиции в кабинета му.
По всичко личи, че основните причини за отстраняването на Галант се коренят във вътрешната израелска политика: разногласията между двамата относно сделката за заложниците на групировката „Хамас“, противопоставянето на Галант на изключенията за военната служба за ултраортодоксални евреи и около изтичането на информация за скандал, включващ близък помощник на Нетаняху, пише британският в. Guardian.
Отстраняването на Галант идва в решаващ момент: денят на президентските избори в САЩ, които ще определят естеството на подкрепата на Вашингтон за войните на Израел в Ивицата Газа и Ливан, както и снизходителността към израелската политика на Западния бряг и потенциалната ескалация на напрежението с Иран.
В много отношения уволнението на Галант е първата стъпка към по-неясни нови отношения със САЩ. Администрация на Доналд Тръмп би била силно непредвидима – той обеща да подкрепи Израел, за да „довърши работата“, но личните му отношения с Нетаняху са сложни.
За отиващата си администрация на Джо Байдън уволнението изтрива една от най-силните връзки между Израел и Вашингтон, което допълнително гарантира, че Белият дом ще се затрудни да ограничи Нетаняху или да осигури забележително прекратяване на военните действия преди встъпването в длъжност на новия американски президент през януари 2025 г.
Вашингтон се изненада от решението на Нетаняху да уволни Галант, който беше един от най-важните проводници на правителството на САЩ чрез министъра на отбраната Лойд Остин. Твърди се, че двамата разговарят почти всеки ден и са помогнали за възстановяването на известно доверие в отношенията, след като Израел изненада САЩ с убийството на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала.
Когато Нетаняху преди това се опита да уволни Галант през 2023 г., решението предизвика както протести в Израел, така и нотка на „дълбока загриженост“ от Белия дом. Когато Нетаняху нареди на Галант да отмени пътуването си до САЩ миналия месец преди отговора на Израел на иранската атака с балистични ракети, говорителка на американското министерство на отбраната каза, че няма да обсъжда решението, за да не се заплита в „израелската политика“.
Журналистът Боб Удуърд наскоро описа дълбокото недоверие между администрациите на Нетаняху и Байдън, като каза, че Байдън е коментирал пред близки сътрудници, че „18 от 19-те души, които работят за Нетаняху, са лъжци“. Израелските медии спекулират, че Галант е единственият израелски представител, на когото Вашингтон все още има доверие.
Широко се разбира, че политиката на САЩ спрямо Израел е в повратна точка, като никоя от страните не е наясно дали президентство на Тръмп би продължило някоя от политиките, прилагани при Байдън и неговия Държавен департамент.
Остин и държавният секретар Антъни Блинкен на 13 октомври 2024 г. изпратиха писмо до Израел, в което поискаха от страната да подобри хуманитарните условия в Газа в рамките на 30 дни или рискува да изгуби част от американската военна помощ. Администрацията на Байдън обаче не е склонна да предприеме каквито и да е решителни стъпки по отношение на прекъсване на помощта за Израел, така че писмото отбелязва потенциален вододел по отношение на политиката на САЩ.
Ако Тръмп спечели, вероятно Нетаняху просто ще пренебрегне този ултиматум. Отстраняването на Галант не предполага, че Нетаняху иска да направи отстъпки пред администрацията на Байдън, която скоро ще си тръгне.
преди 2 седмици *** куу-ууу-чии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици До: 0pk: Знаеш какво казват янките: *** син, но наш *** син! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици Този близкоизточен диктатор няма ли да го наказваме със санкции? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар