Ако бъде проведен референдум дали България да остане част от НАТО, 59% биха гласували с „да“, а едва 11% - „против“. Това показват резултатите от проучване на НАТО, проведено преди срещата на върха на Алианса през 2024 г. във Вашингтон сред всички 32 държави членки. В проучването са се включили над 30 000 респонденти. Ако се елиминират гласовете „не знам“, то „за“ членство биха гласували 66%, а против – 34%.
Въпреки позитивния резултат страната се нарежда на предпоследно място по подкрепа към Алианса заедно с Франция и Словения. За сметка на това в Албания и Полша над 90% от анкетираните биха потвърдили членството си в НАТО на референдум. В Алианса 70% биха гласували страната им да остане в НАТО.
Ако трябва да гласувате „за“ или „против“ членство в НАТО, какво бихте избрали? Източник: NATO
Все пак мнозинството от анкетираните българи (56%) вярват, че страната е по-сигурна в резултат на членството в НАТО, а 69% смятат, че Алиансът е важен за бъдещата сигурност на държавата. 55% са уверени, че членството в НАТО прави нападение над страната по-малко вероятно.
Само 41% от хората в България смятат, че страната трябва да продължи да оказва подкрепа на Украйна, докато 40% са твърдо против, а 16% - против.
Какъв процент от хората смятат, че страната им трябва да продължи да подкрепя Украйна, източник: NATO
Според мнозинството от анкетираните на ниво Алианс страната им трябва да продължи да оказва подкрепа на Украйна (61%), като България се подрежда сред страните с най-ниска подкрепа, заедно със Северна Македония (41%), Унгария (41%) и Гърция (40%).
У нас е най-ниско и доверието към медийното отразяване на войната в Украйна, като едва 28% от хората вярват, че чуват истината от медиите, като отново страната се подрежда до Унгария (27%) и Гърция (24%). За сравнение във Финландия доверието към медиите за конфликта достига 81%, а в Норвегия – 71%.
Любопитно е да се отбележи, че България, заедно с Албания, е начело на класацията що се отнася до разходите за отбрана. При средно за НАТО 77%, в България 88% от хората смятат, че разходите трябва да се увеличат или запазят.
По-голямата част от анкетираните от страните в Алианса (63%), смятат, че страната им трябва да защити друга държава от НАТО в случай на нападение срещу нея. В България това се отнася за 42% от анкетираните, а 26% не са съгласни с твърдението.
Положителното отношение към Русия и Китай остава ниско, като повечето респонденти от държави членки имат негативно мнение за Русия (62%) и Китай (48%).
Около две трети от анкетираните смятат, че войната на Русия срещу Украйна е засегнала безопасността и сигурността на тяхната страна (63%), а сред всички държави членки се усеща загриженост за възможността от война в страните от НАТО (64%).
преди 5 месеца То да беше само нато... когато нямаш суверинитет, и на марс да идеш, па тая. Трагедия е остатъкът от петата България отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца 59% от българите биха потвърдили членството на страната в НАТО на референдум. Ахъм, затова няма нужда от никакъв референдум. Нъл тъй? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца руcoфилията не прощава никому ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар