Европейският съюз (ЕС) е измислил правно решение, за да заобиколи ветото на Унгария върху закупуването на оръжия за Украйна с печалбите, генерирани от замразените активи на Русия. Това може да разчисти и пътя на страните от Г-7 за изплащането на 50 млрд. долара на Киев от заем, обезпечен с бъдещите постъпления от замразените руски активи, пише Financial Times, като се позовава на коментари на върховния комисар по въпросите на външната политика на ЕС Жозеп Борел.
Борел е коментирал пред FT, че тъй като Унгария се е въздържала от по-ранното споразумение за заделяне на постъпленията от замразените активи на Русия, тя „не трябва да бъде част от решението за използване на тези пари“. Той добавя, че решението, с което ветото на Унгария може да бъде заобиколено, е „усъвършенствано като всяко правно решение“.
В ЕС са блокирани руски активи за близо 200 млрд. евро, най-вече в Белгия. Блокът по-рано тази година се съгласи да използва печалбите, генерирани към февруари, за закупуване на оръжие за Украйна.
Унгария, най-проруски настроената държава членка на ЕС, отдавна се противопоставя на идеята Брюксел да предоставя военна подкрепа на Украйна. Будапеща също така блокира седем други решения, свързани с въоръжаването на Киев, на стойност около 6,6 млрд. евро.
Притесненията на САЩ и други партньори на Г-7 относно възможността Унгария да блокира решението на ЕС за печалбите от блокираните руски активи причиниха значителни забавяния в преговорите за заема от 50 млрд. долара. Правното решение за използването на приходите от ЕС вероятно ще е достатъчно, за да гарантира изплащането на заема, според служители, запознати с въпроса.
Унгария обаче все пак може да блокира санкциите на ЕС, съгласно които са блокирани руски активи.
По думите на Борел Брюксел е предложил на Унгария сделка, подобна на тази, която НАТО сключи с унгарския премиер Виктор Орбан миналата седмица. На Будапеща ѝ се даде право на отказ от дейности в подкрепа на Украйна в замяна на това да не налага вето на други съюзници, подпомагащи Киев под чадъра на алианса. Това обаче е било отхвърлено от Унгария като вариант.
Според главния дипломат на ЕС позицията на Будапеща „има нещо общо със силните връзки, които имат с Русия“.
Говорител на унгарското правителство е отказал коментар.
преди 4 месеца Общо взето от статията: 'Унгария обаче все пак може да блокира санкциите на ЕС, съгласно които са блокирани руски активи' - и какво се заобикаля тогава. АМИ - нищо... отговор Сигнализирай за неуместен коментар