IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските войници продължават да намаляват точно когато НАТО има нужда от тях

Държави от ЕС обсъждат възстановяване на наборната служба и се насочват към жените в опит да увеличат и поддържат военния персонал

07:31 | 20.03.24 г. 10
Снимка: EPA/Clemens Bilan
Снимка: EPA/Clemens Bilan

Страните членки на НАТО имат проблем с войниците - но вече не става дума толкова за набиране на нови, колкото за убеждаване на съществуващите войски да не напускат. Тази седмица министърът на френските въоръжени сили Себастиен Лекорню представи план за задържане на таланти, за да стимулира военния персонал да остане в униформа.

Това се случва няколко дни след като годишен доклад, представен на германския парламент, показа, че през 2023 г. около 1537 войници са напуснали германската армия, с което броят им намалява до 181 514 души, пише Politico.

„Тези разговори сега се водят във всички столици, във всички демокрации, които имат професионални армии без наборна служба“, коментира Лекорню, като споменава също така Великобритания и САЩ.

„На срещите на НАТО можем да говорим за оборудване, но сега говорим и за... нивото на задържане“, добавя той.

Докато Европа се въоръжава отново в отговор на войната в Украйна, страни като Хърватия обмислят връщането на военната повинност. Други, като Дания, планират да я разширят, като включат и жените.

Германия премахна наборната военна служба през 2011 г., но тъй като мнозина в армията остаряват, сега се подновява дискусията за повторно въвеждане на някаква система за национална служба.

За страните, които разчитат на професионални армии, предизвикателството е да направят въоръжените сили привлекателни – нещо, което е трудно да се осъществи във времена на ниска безработица, ожесточена конкуренция от частния сектор и широкото разпространение на дистанционната работа.

Не става въпрос само за пари

Във Франция военният персонал остава във въоръжените сили средно с една година по-малко, отколкото преди. Във Великобритания има годишен недостиг на 1100 войници, което се равнява на два пехотни батальона, въпреки че правителството възложи наемането на персонал на частна фирма.

Парите наистина играят роля в това хората да останат. Една от водещите мерки на френския план е да се повишат пенсиите за осигурителен стаж и възраст чрез интегриране на бонуси, увеличават се и заплатите. Проблемът обаче е, че условията просто не са толкова привлекателни, например хроничният извънреден труд, месеците отсъствия от дома и пропуснатите периоди на възстановяване са нещо обичайно.

„Проблемът не е в набирането, а в задържането, трябва да задържим и семействата“, казва адмирал Лиза Франчети, началник на военноморските операции на ВМС на САЩ.

В Полша новото правителство по-рано тази година обяви увеличение на заплатите с около 20% в опит да задържи войските. Минималната месечна заплата за войник се повишава от 4960 злоти (1150 евро) на 6000 злоти. В отговор на нарастващата заплаха от Русия полската армия нарасна от 95 хил. души през 2015 г. на 215 хил. души тази година.

Френският план включва помощ при намиране на жилище и достъп до здравеопазване и грижи за деца. Двойките, които работят в министерството на въоръжените сили, дори единият да е цивилен, ще могат да се прехвърлят на длъжности заедно.

В Германия, като част от усилията за укрепване на националната отбрана, правителството иска да увеличи броя на въоръжените си сили до 203 хил. души до началото на 2030 г., но набирането на персонал върви мудно. Специалният комисар на Бундестага за въоръжените сили Ева Хьогл казва, че възстановяването на някаква форма на военна служба е един от начините да се обърнат нещата. Насочването към жените е по-очевиден ход за спиране на спада, тъй като потенциалът там „далеч не е изчерпан“, според Хьогл.

Тя подчертава обаче, че и инфраструктурата е проблем за войските. Според нея ремонтът на казарми и военни съоръжения ще струва около 50 млрд. евро - равняващо се на половината от общия специален фонд, създаден от правителството, за да обнови своите военни сили след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 20.03.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

9
rate up comment 9 rate down comment 4
aldy
преди 7 месеца
В отговор на нарастващата заплаха от Русия === Хехе, нарастваща заплаха Русия да напляска хомодружинката по изнежените розови дуппета, ако те започнат да се ежат до границите на РФ. Нали точно тома доведе до СВО? Русия няма нужда от територии, суровини, природни богатства, защото си има предостатъчно. Какво да дири в юропата - розови дуппета?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 2
Tikva007
преди 7 месеца
До: tetris12: Това направете - дайте оръжие в ръцете на бежанците и гледайте кой кого ще интегрира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
tetris12
преди 7 месеца
Не могат ли да интегрират бежанците
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 6
divane13
преди 7 месеца
нормално е, хората да не искат да не искат да умират за лудо, щот' реално в момента никой не ги заплашва! Страховете се насаждат от шепа, уж демоктратични ***, чието его, е изключително потъпкано, тъй като от другата има един друг откачалник, който успешно оспорва тяхната хегемония. Добре е, че болшинството от хората все още го разбират това и до като гореспоменатият човече, реално не ги нападне, няма да искат да дадат живота си за накърненото его на шепа чинвоници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 19
khao
преди 7 месеца
Нормална човешка психология, когато си свободен човек с пари в джоба, Да, не искаш да умираш за нищо. От другата страна имаме население от крепосници, роби собственост на местния феодал, които ще направят всичко без изобщо да се замислят... то и няма с кво де. Хора (само го генетика) държани от столетия в мизерия. Те самите не си ценят живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 5
nikiangel
преди 7 месеца
На никой не му се умира,. но ако си се цанил за професионален войник, цял живот си лапал заплата без да правиш нищо реално полезно за обществото, и сега когато има нужда от теб подвиваш опашка...не си войник а п*тка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 9
Tikva007
преди 7 месеца
Адмирал Лиза Франчети, комисар за въоръжените сили *** Хьогел - джози се занимават с военните дела, значи мъжете ще раждат новите войници за армиите на Европа и нещата ще се подредят. Само трябва да създадем по-добри специфични условия на еднополовите семейства, за да ги задържим на служба във въоръжените сили. Нещата са толкова проссррани, че вече няма от къде да се започне да се оправя!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 8
Tikva007
преди 7 месеца
*Не става въпрос само за пари* - Именно! Не става въпрос и само за супер-дупер оръжия, пред които врагът се поссирра и се предава. Войната в украйна върна в първи клас лемурите, затънали в технологични блянове, че всъщност става дума за хора. За корави, здрави мъже, готови да осакатеят или умрат в ледена кал до ушите. Колко са останали такива в Европа след содомитското цунами с ценностите? Или ще ги гребете по улиците и тъпчете с шутове в бусове с тъмни стъкла и *руски номера* като в украйна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 11
Vayk__
преди 7 месеца
Ахахахахах намаляват защото *** им политици клонинги на Тагаренко искат да *** на източния фронт далече от родината им заради зле зле обосновани каузи :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още