Германският канцлер Олаф Шолц потвърди отказа на Берлин да изпрати ракети с далечен обсег на Украйна, дори когато други западни сили обсъждаха възможността Киев да има по-голяма свобода да използва такива оръжия, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
„Германия е взела ясно решение за това какво ще направим и какво няма да направим. Това решение няма да се промени“, заяви Шолц, запитан по въпроса на пресконференция.
Лидерите на Съединените щати и Великобритания трябваше да се срещнат на 13 септември във Вашингтон, за да обсъдят дали да позволят на Киев да изстрелва предоставени от Запада ракети с далечен обсег към Русия - опция, която доведе до покачване на напрежението в отношенията с Москва.
Посещението на министър-председателя Киър Стармър при президента Джо Байдън идва в момент, когато Киев все повече настоява за разрешение да използва оръжията и да си осигури западната помощ за сваляне на руски ракети и дронове.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че даването на зелена светлина на Украйна да използва оръжия с голям обсег ще означава, че НАТО е „във война“ с Москва.
Съединените щати и Великобритания предоставиха на Украйна съответно ракети с голям обсег ATACMS и Storm Shadow. Германия обаче неколкократно отказа да изпрати на Киев своите ракети с голям обсег „Таурус“ поради опасения от ескалация на конфликта.
Запитан за разговорите във Вашингтон, говорителят на Шолц Щефен Хебестрит заяви, че "оръжията, които САЩ и Великобритания обсъждат в момента, са с по-голям обсег от всички, които Германия е доставяла".
Германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че това, за което се договарят Съединените щати и Великобритания, „си остава тяхна работа“. Той добави още, че разрешаването на Украйна да нанася удари по цели в Русия би било „напълно в съответствие с международното право“.
Германия е вторият по големина донор на военна помощ за Украйна след САЩ, но планира да намали наполовина бюджета си за тази помощ през следващата година. Шолц е подложен на вътрешен натиск по този въпрос, тъй като партиите, които се противопоставят на подкрепата на Берлин за Киев, постигнаха значителни успехи на ключовите регионални избори в началото на септември. Правителството обаче настоява, че е напълно ангажирано да подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“.
преди 3 месеца За мен Германия, Франция и Русия се връщат към Вестфалските мирни споразумения.Те са подписани преди около 250 г.Основата им е, че може да се бият помежду си, но не се разрушават, като държави.И им се признават сфери на влияние, т.е. малките държави се водят васални.България спешно се нуждае от силна власт. Идват бурни години и мъртви вълнения в международните отношения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Пееераси! Пазят руската *** от разцепване, и последващите милиони вълни от мигранти - гладни комхозници! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: гъбко, Фekaлник, той и Хитлер е мислил така за жалката армия на Руснаците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца До: doba Тцъ. Много малко са произведени по принцип, няма да могат да ги възпроизведат скоро в мащаб, а и ще им трябват като започнат да си връщат Кьонигсберг. Точно германците да ги е страх от тази жалка армия в момента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Страх лозе пази :) Дори и Макарона се отказа да праща франсета на източния фронт отговор Сигнализирай за неуместен коментар