Постоянните представители на страните-членки в Европейския съюз (ЕС) в Брюксел са постигнали споразумение по 11-ия санкционен пакет срещу Русия, съобщава шведското председателство. В него са включени мерки, насочени срещу заобикалянето на санкциите. Така за първи път ще могат да бъдат санкционирани трети страни, които помагат на Москва да избегне санкционния режим.
Ограничителни мерки ще могат да се налагат в случай, че държави не спазват западните санкции или не могат да обяснят внезапния скок на търговията със забранени стоки, твърди Politico, предава БНР.
Източници от Съвета уточняват, че се въвежда възможността за изключителни мерки, които да бъдат налагани в краен случай. Те включват ограничаване на продажбата, снабдяването, трансфера или износа на чувствителни стоки с двойно предназначение и технологии за трети страни, чиято юрисдикция е доказала, че представлява продължителна и особено висока опасност от използване за заобикаляне на санкциите.
За да се минимизира рискът от заобикалянето на санкциите, се въвежда забрана за транзит през територията на Русия на стоки и технологии, които биха помогнали за засилването на нейната военна и технологична мощ или за развитието на сектора на отбраната и сигурността. Пакетът разширява списъка от подлежащи на ограничение стоки, представляващи такава заплаха.
Удължава се срокът за отнемането на лицензите за излъчване в ЕС на пет руски медии, контролирани от Кремъл. Забранява се и акостирането в пристанищата и шлюзовете на територията на ЕС на съдове, извършващи трансфери от един на друг кораб. Това ще става тогава, когато компетентните органи имат основателна причина да подозират, че определен плавателен съд нарушава забраната за внос по море в ЕС на руски суров петрол или негови продукти или превозва същите, закупени на цена, надвишаваща тавана, договорен от ЕС и Г-7.
Общо 71 лица и 33 образувания са вкарани в "черен" списък като отговорни за деяния, сред които незаконно депортиране на украински деца в Русия.
Писмената процедура по одобряването на санкциите трябва да приключи на 23 юни.
Страните от ЕС спорят за новите мерки от средата на май и пререканията заплашваха да засенчат срещата на върха на ЕС следващата седмица. Няколко страни, включително Германия, се тревожат, че подобен механизъм ще навреди на дипломатическите отношения и дори ще тласне някои държави дълбоко в обятията на Русия и Китай.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е приветствала политическото споразумение. Според нея мерките ще нанесат допълнителен удар по военната машина на Путин заради затегнатите експортни ограничения, насочени срещу организации, подкрепящи Кремъл.
преди 1 година Спакойна, таварищи слабоумни копейки, вашия вожд-джудже каза, че санкциите били полезни, така, че целувайте краката на ЕС за тази помощ! Или искате да кажете, че ***-кин лъже?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Санкциите карат Русия да продава все по-евтино и да купува все по-скъпо... това води нарастване на дефицита, а той трябва да се финансира от някъде. Резервите ще стигнат до края на годината след това ще се наложат съществени промени тип "пари нема действайте"... От там надолу по пързалката към дъното.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *** EU отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Новия пакет от санкции, още наречен "ребята давайте да спазваме предишните пакети санкции" аахаха какво ли не бих дал за нови серии на Монти Пайтън, сюжетът се пише сам отговор Сигнализирай за неуместен коментар