IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Столтенберг: Руска победа в Украйна ще насърчи нахлуване на Китай в Тайван

Това, което се случва в Европа днес, може да се случи в Азия утре, коментира генералният секретар на НАТО пред шведска медия

21:06 | 08.03.23 г. 5
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Снимка: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Снимка: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреждава, че руска победа в Украйна ще създаде прецедент за Китай да нахлуе в Тайван на фона на твърденията на САЩ, че Пекин подкрепя войната на Путин.

Столтенберг коментира пред шведското издание Expressen, че Китай може да бъде насърчен да прибегне до завземането на Тайван със сила, ако инвазията на Путин успее. Според него "това, което се случва в Европа днес, може да се случи в Азия утре".

"Изходът от войната в Украйна влияе върху заключенията, които ще бъдат направени от Пекин. Това включва и Тайван", казва Столтенберг пред медията. "Ако Путин постигне това, което иска в Украйна, като наруши международното право и използва военна сила, това ще бъде послание към други авторитарни лидери - също и в Пекин - че могат да постигнат това, което искат, като използват военна сила“, посочва той.

Предупреждението идва в момент, когато Столтенберг признава, че опустошеният украински град Бахмут вероятно ще падне в руски ръце през следващите дни след месеци на ожесточени боеве.

Авторитарният президент на Китай Си Дзинпин даде ясно да се разбере, че смята Тайван за част от Китай съгласно доктрината "Един Китай". Демократично избраният президент на Тайван Цай Инг-Вен твърди, че островът е самоуправляваща се държава, чийто народ в огромното си мнозинство отхвърля обединението с континентален Китай. Досега Си настояваше, че иска да проведе "мирен процес на обединение", но заяви, че Китай си запазва правото да използва сила. Военноморските и военновъздушните сили на Пекин редовно провеждат заплашителни учения и изстрелвания на ракети в Тайванския проток.

Въпреки че обстоятелствата около евентуално китайско нахлуване в Тайван могат да бъдат сравнени с нахлуването на Русия в Украйна, двата конфликта в действителност биха били много различни, като се имат предвид тесните икономически и търговски връзки, които Тайпе и Пекин споделят с много западни държави, и дълбоките военни връзки на Америка с Тайван.

Коментарите на Столтенберг само допринасят за напрегнатите отношения между Китай и Запада, които се усложниха допълнително във вторник, когато Пекин обвини Вашингтон в подклаждане на "конфликт и конфронтация", пише „Дейли мейл“.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън по-рано тази седмица заяви, че Китай обмисля план да предостави на Русия оръжия и "смъртоносна помощ" във войната ѝ с Украйна. В незабавен отговор новият външен министър на Пекин Цин Ган заяви на пресконференция във вторник, че ще има "катастрофални последици", ако САЩ продължат в сегашната посока.

„Ако САЩ не натиснат спирачките, а продължат да се движат по грешен път, никакви предпазни огради не могат да предотвратят дерайлирането и със сигурност ще има конфликт и конфронтация“, каза Цин пред журналисти.

Външният министър определи американската критика към Китай като "безразсъдна игра, в която залогът са основните интереси на двата народа и дори бъдещето на човечеството". Той добави, че това е "игра на живот и смърт с нулев резултат".

Подкрепата на Китай за Русия е предимно риторична и политическа. Пекин помогна да се предотвратят усилията за осъждане на Москва в ООН, след като седмици преди началото на инвазията подписа споразумение за приятелство "без граници", и отказа да осъди открито войната. Китай също така е един от най-големите вносители на руски нефт и газ и смята отношенията си с Русия за жизненоважни, за да балансира влиянието на НАТО и западните сили.

В момента няма публични доказателства, че Китай доставя оръжия на Русия, и страната непрекъснато призовава за мирно прекратяване на военните действия. Пекин определя твърдението, че обмисля да предостави оръжия на Кремъл, като "клевета".

Столтенберг признава, че въпреки невероятните загуби на Русия на фронтовата линия в Украйна, постоянният руски натиск означава, че украинският град Бахмут в Донецка област вероятно ще бъде превзет в близко бъдеще. „Те понесоха големи загуби, но в същото време не можем да изключим, че Бахмут в крайна сметка може да падне през следващите дни“, казва той и добавя: "Важно е също така да се подчертае, че това не отразява непременно някаква повратна точка във войната. Това само подчертава, че не трябва да подценяваме Русия. Трябва да продължим да оказваме подкрепа на Украйна“.

Руската наемническа групировка "Вагнер" заяви, че е превзела източната част на Бахмут. Преди войната градът беше оживен промишлен център с 80 хил. жители.

Съобщението на "Вагнер" дойде, след като украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че ако Бахмут падне, Москва ще получи "открит път" за офанзиви навътре в страната.

Интензивните боеве около Бахмут са най-продължителните и кървави в продължаващата повече от година руска инвазия, която опустоши обширни части от Украйна и доведе до разселването на милиони хора.

Министрите от ЕС обсъждаха планове за увеличаване на производството на отбранителни продукти и спешно предоставяне на боеприпаси на Украйна, която всеки ден изразходва хиляди гаубични снаряди. "Сега това е война на изтощение, битка за логистика", казва Столтенберг. "Сегашният темп на потребление в сравнение със сегашния темп на производство на боеприпаси не е устойчив и затова трябва да увеличим производството“, допълва той.

Той приветства стремежа на ЕС, повечето от чиито членки членуват и в НАТО, да засили производството на отбранителни продукти.

"Това е нещо, по което работим. Виждаме, че вече са предприети важни стъпки", казва той. „Трябва да направим повече, защото трябва да гарантираме, че Украйна ще получи боеприпасите, от които се нуждае, за да се защити от военната агресия на Русия, и трябва да попълним собствените си запаси“, заключава той. 

(БГНЕС)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:59 | 08.03.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Войната в Украйна виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 8
pinoccio
преди 1 година
Все едно ние да нахлуем в Трън. Има цяла една концепция за Единен Китай, призната и от американските окупатори на Тайван. Навремето Кисинджър откъсна Китай от руснаците, като призна на Китай, че именно Тайван е част от Китай. Сега тласнаха китайци и руснаци в братска прегръдка, защото днес Тайван пък не е част от Китай. Виждаме една непоследователна геополитика, която само клати света. Кисинджър излезе и го каза това, но като на стар човек бързо му сложиха памперсите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: sssaaa... в Европа сме си добре , пълни магазини , силен трафик по пътища , всичко си работи на макс ... проблеми не виждам ... а войната я започна една нефелна азиатска държава !! не Украйна анексира брянска и белгородска област !! и не украинци крадат от рассия външните клекала ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 13
sssaaa
преди 1 година
Викаш Европа не потъва. Тук цветя и рози само. Не ви ли стана ясно, че победител във войната няма. Загубите са за всички, както и вината за войната е на всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 14
Импeраторът
преди 1 година
Каква победа? Освен пирова, друга победа не може да е. РФ всеки ден затъва все повече и повече. Щетите на всяко ниво за "руското" да скандални. Не случайно Путин го наричат на шега агент на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 6
RoyBatty
преди 1 година
Генералният секретар на НАТО публично заявява, че няма да се учуди ако Китай завземе Тайван! Това здравословно ли е ? Няма ли да насърчи Китай да мисли в тази посока?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още