Войната в Украйна отключи най-голямата бежанска криза в Европа след Втората световна война. Около 8 милиона бежанци са били принудени да избягат в съседни страни, а около 1,1 милиона украинци са влезли в България от началото на войната. По данни на институциите у нас за временна закрила са регистрирани повече от 151 хиляди бежанци от Украйна, като от тях 50 хиляди са останали в страната. Сега Върховният комисариат на ООН за бежанците променя целта на подкрепата си – от отговор в извънредна ситуация към подкрепа на правителствата за интегрирането на бежанците в националните системи.
Във връзка с това организацията отправи призив към страните за предоставяне на 1,1 млрд. долара за 2023 г. в подкрепа на нуждите на засегнатото население в Украйна и на тези, които са избягали в други страни в Европа. За България помощта се очаква да бъде в размер на 19,4 млн. долара за тази година.
„Войната не показва никакви признаци на стихване, а хуманитарните нужди вероятно ще продължат да бъдат големи“, коментира Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), цитирана от БТА.
Тя съобщи, че организацията и девет хуманитарни партньори ще оказват съдействие на българското правителство за предоставянето на жизнено необходимата подкрепа на 200 хиляди бежанци от Украйна. Кузуджу обясни, че ще се насърчава включването на бежанците в дългосрочните решения, които взима и ръководи правителството в рамките на стратегиите на държавата и местните власти.
„Действията за закрила през тази година ще обхванат с помощ 45 хиляди бежанци и 1350 деца, получили услуги за закрила на детето, отбеляза още Кузуджу. – Върховният комисариат на ООН за бежанците смята, че 7,6 млн. долара ще са необходими за благосъстояние и основни потребности на украинците. Ще се работи и за социално-икономическото им интегриране.“
По думите ѝ, приоритетът на организацията ще бъде засилване на самостоятелността на бежанците от Украйна в България. В тази връзка ще се работи и с 600 субекта от частния сектор, синдикални организации, финансови и академични институции и др., с които е установена връзка с цел насърчаване, улесняване и координиране на интегрирането на бежанците. Кузуджу подчерта и необходимостта от оказване на психологическа подкрепа за украинците, които пребивават в България, но "душата и умът им са в Украйна".