Поне 350 хиляди българи ще имат достъп до високоскоростен интернет, след като се осъществи проект на стойност почти 470 млн. лева с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура „Широкомащабно разгръщане на цифрова инфраструктура на територията на България“, съобщи пресцентърът на ведомството.
Основната цел на процедурата, обявена от Министерството на транспорта и съобщенията, е преодоляване на цифровото разделение чрез изграждане на мрежи с много голям капацитет в райони, в които няма пазарен интерес за телекомуникационни инвестиции. Предвижда се над половината от населените места, обхванати от нея, да са в отдалечени, селски и слабо населени райони.
Ще бъде разширена и подобрена оптичната свързаност до 140 общински центъра. Не по-малко от 700 базови станции ще бъдат свързани към новоизградените мрежи за пренос.
Транспортното министерство поставя изисквания за кандидатите да реализират проекта. Всяко проектно предложение следва да обхваща един от шестте района за планиране, а кандидатът трябва да предвиди собствен принос в размер на не по-малко от 10% от стойността.
По Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени 84,84 млн. лв. с ДДС за високоскоростни мрежи в Северозападния район за планиране, 61,08 млн. лв. – в Северен централен, 66,6 млн. лв. – в Североизточен, 78,72 млн. лв. – в Югоизточен, 87,6 млн. лв. – в Южен централен и 89,64 млн. лв. – в Югозападен.
Процедурата цели и подобряване на интегрираната държавна комуникационна мрежа. Към момента тя е 7500 км и осигурява свързаност за повече от 1200 централни и местни администрации и други организации от публичния сектор. Могат да кандидатстват български или чуждестранни компании, а срокът за подаване на предложения е 90 дни.