Кибератаките срещу правителствените служби на Тайван са се удвоили през 2024 г. спрямо предходната година до средно 2,4 млн. атаки на ден, съобщи Бюрото за национална сигурност на острова, като добави, че повечето от тях са били предприети от китайски киберсили, предава Ройтерс.
През последните години Тайван се оплаква от това, което определя като „тормоз в сивата зона“ на Китай – от ежедневни военни учения и балони близо до острова до кибератаки. Това се случва във време, когато Пекин засилва военния и политическия натиск, за да принуди демократично управлявания остров да приеме неговите претенции за суверенитет.
Тайванската мрежа за държавни услуги (GSN) е получила средно 2,4 млн. атаки на ден през миналата година – двойно повече от средните 1,2 млн. атаки дневно през 2023 г., сочи доклад на Бюрото за национална сигурност.
Бюрото предлага рядко разкривани данни за атаките, приписвайки ги най-вече на китайските киберсили. Сред основните цели са били телекомуникационният сектор, транспортът и отбраната.
„Въпреки че много от тези атаки бяха ефективно открити и блокирани, нарастващият брой атаки подчертава все по-сериозния характер на хакерските дейности на Китай“, гласи докладът.
Китайската служба по въпросите на Тайван не е отговорила на запитването за коментар.
Китай редовно отрича да е замесен в хакерски атаки, но често е обвиняван от чужди правителства, особено от Съединените щати, които миналата седмица казаха, че китайски хакери са откраднали документи от Министерството на финансите на САЩ.
В тайванския доклад се казва, че Китай е предприел някои от атаките, така че да съвпаднат с китайските военни учения около острова, включително е имало DDoS атаки, целящи да нарушат достъпа до сайтовете на транспортни и финансови институции в Тайван.
Този ход има за цел да "засили ефекта на тормоз и военно сплашване", пише в доклада.
Миналата година Пекин организира два кръга големи учения около Тайван, така че да окаже натиск върху Тайпе – един през май и втори през октомври, наречени Joint Sword.
Освен това Китай се прицели към имейлите на тайвански държавни служители и организира атаки, включително чрез социално инженерство, в опити да открадне поверителна информация, гласи докладът.
В него се посочва още, че китайските киберсили са използвали техники, включително развити постоянни заплахи и софтуер, така че да се опитат да проникнат и компрометират ключовата инфраструктура на Тайван, в това число магистрали и пристанища.
„Подобни усилия се опитват да нарушат операциите на правителството на Тайван, както и да получат предимства в областта на политиката, военните, технологиите и икономиката“, се казва в доклада.