Свързаната с Китай операция за кибершпионаж Salt Typhoon се е прицелила към системите на AT&T и Verizon, но мрежите на американските телекоми вече са защитени, тъй като компаниите работят с правоприлагащите органи и правителствени служители, обявиха двете организации заедно с първото си потвърждение за атаките, предава Ройтерс.
„В момента не откриваме активност от национални държавни субекти в нашите мрежи. Въз основа на текущото ни разследване на тази атака, Китайската народна република е набелязала малък брой лица, представляващи интерес за чуждото разузнаване“, посочва говорител на AT&T.
Въпреки че са идентифицирани само няколко случая на компрометирана информация, AT&T е наблюдавала и коригирала своите мрежи, за да защити данните на клиентите, и продължава да работи с властите, за да оцени и смекчи заплахата, допълва говорителят.
„От известно време не сме открили активност на заплаха в мрежата на Verizon и след значителна работа по справяне с този инцидент, можем да съобщим, че Verizon е спряла дейностите, свързани с този конкретен случай“, коментира главният юридически директор на Verizon.
Независима и високо уважавана фирма за киберсигурност потвърди ограничаването на действията на зложелателите, посочва Verizon.
В петък американските власти добавиха девета неназована телекомуникационна компания към списъка с тези, компрометирани от хакерите на Salt Typhoon, и посочиха, че замесените китайци са получили достъп до мрежата и са имали широк и пълен достъп до данните, което им е дало възможност да „видят местоположението на милиони хора, да записва телефонни разговори по желание“.
Министерството на отбраната на САЩ и Федералната комисия по комуникациите не са отговорили веднага на запитванията на Ройтерс за коментар относно твърденията на компанията. Китайското външно министерство не може да бъде открито за коментар.
По-рано китайски представители определиха обвиненията като дезинформация и казаха, че Пекин „твърдо се противопоставя и се бори с кибератаките и киберкражбите във всички форми“.
Властите по-рано твърдяха, че хакерите са се прицелили към Verizon, AT&T, Lumen и други телекомуникационни компании и са откраднали телефонни аудиозаписи заедно с голям набор от данни.
В отговор на тази кибератака Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата на САЩ на 18 декември призова висши правителствени и политически фигури да прехвърлят мобилните си комуникации към криптирани от край до край приложения.
Целите на Salt Typhoon са включвали служители, свързани с президентските кампании на демократа Камала Харис и републиканеца Доналд Тръмп.
Сенатор Бен Рей Луджан, демократ от Ню Мексико, нарича Salt Typhoon „най-големият телекомуникационен хакерски пробив в историята на нашата нация“ по време на изслушване на 11 декември, а републиканецът сенатор от Тексас Тед Круз коментира, че САЩ „трябва да се справят с всички уязвимости в комуникационните мрежи“.
Нарастват притесненията относно размера и обхвата на докладваната атаката от Китай към телекомуникационните мрежи на САЩ и въпроси относно това кога компаниите и правителството могат да съобщят на американците за проблема.