IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейският телекомуникационен сектор изплува от застоя

Свиването на разходите и оптимизмът за повече сделки са ключът към добрата година за телекомите в Европа

20:53 | 02.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

След като прекараха по-голямата част от последното десетилетие в затишие, европейските телекомуникационни акции най-сетне поеха нагоре през 2024 г. Много анализатори прогнозират, че секторът може да запази новооткритата си сила през 2025 година, пише Bloomberg.

Оптимизмът относно консолидацията на индустрията и подобряването на перспективите за печалба са сред факторите, които доведоха до 16% ръст в Stoxx 600 Telecommunications Index миналата година, поставяйки сектора на път към най-доброто му представяне от 2013 г. насам. Не само това, ръстът на подиндекса изпревари този на широкия бенчмарк с повече от 10 процентни пункта, слагайки край на пет последователни години на слабо представяне.

Надеждата за инвеститорите е, че инерцията може да продължи. Биковете посочват знаци, че регулаторите гледат по-леко на сливанията. Те също така изтъкват и сравнително ниските оценки и индустрията, която завърши голямата си вълна от инвестиции.

„Телекомуникациите са един от най-предпочитани сектори от нас“, коментира Гери Фаулър, ръководител на европейската капиталова стратегия в UBS Group. „Има шанс – и това се вижда в прогнозите –  свободният паричен поток на телекомите да се повиши много бързо и значително, което ще им позволи да осигурят големи дивиденти и ръст на обратните изкупувания“.

Телекомуникационният сектор е на път да запише най-доброто си представяне от 11 години насам. Графика: Bloomberg Телекомуникационният сектор е на път да запише най-доброто си представяне от 11 години насам. Графика: Bloomberg

Оперативният свободен паричен поток – показател, който изважда капиталовите разходи от печалбата преди лихви, данъци, обезценка и амортизация – се очаква да нарасне с 6,4% през тази година за 17-те телекомуникационни оператора в Европа, сочи доклад на Bloomberg Intelligence, включващ прогнози на анализатори.

След като огромните суми вече са инвестирани в 5G инфраструктура, а новите технологии са все още далече, компаниите преминаха през период на големи разходи, а оператори като BT Group и Telefonica в момента изпълняват планове за намаляване на персонала, укрепвайки печалбата си. Ускоряването на инфлацията след пандемията също доведе до повишаване на цените мобилните и широколентовите услуги.

„Повечето оператори са стимулирани да претърпят малки инфлационни покачвания на цените на текуща база и ще видим повече от това с течение на времето“, коментира анализаторът на Deutsche Bank Робърт Гриндъл.

Също така има признаци, че регулаторите отпускат хватката си, що се касае до консолидацията на индустрията. В доклад от септември бившият гуверньор на Европейската централна банка Марио Драги каза, че Европейският съюз трябва да насърчава повече сделки в сектора.

През декември британските власти одобри сливането на Vodafone Group с Three на CK Hutchinson Holdings, без да искат от тях да създадат по-малък играч, който да се конкурира. Vodafone също така продава италианския сибизнес на Fastweb на Swisscom.

Стабилната регулаторна среда може да позволи подем в сключването на сделки през тази година, пишат анализаторите от New Street Research в скорошна бележка, подчертавайки Германия, Франция и Швеция като пазари, на които е вероятно да се случат повече сделки.

Европейските регулатори също показват намерение да позволят на телекомуникационните фирми да печелят възвръщаемост, която покрива инвестициите, коментира анализаторът на Bloomberg Intelligence Ерхан Гурсес. „Това е много положително за една индустрия, която наистина понякога може да усеща тежката ръка на регулациите“, допълва той.

Европейските телекоми записаха силна година. Графика: Bloomberg Европейските телекоми записаха силна година. Графика: Bloomberg

Ниските оценки се харесаха на редица купувачи от индустрията миналата година. Френският милиардер Ксавие Ниел взе приблизително 20% в шведската Tele2,а Saudi Telecom вече има дял от 10% в Telefonica. От своя страна, Bharti Global купи голям дял в BT.

И все пак анализаторите предупреждават, че всяко възстановяване може да е крехко и има признаци, че конкуренцията нараства.

Във Франция Orange е под натиск от конкуренти, които понижиха цените, за да привлекат клиенти на дребно. В Обединеното кралство BT продължава да губи клиенти на широколентови услуги, докато по-малките компании се надпреварват да предложат оптичен достъп. В Белгия и Португалия румънската Digi Communications пусна телекомуникационни услуги на много по-ниски цени от настоящите пазарни предложения.

Инвеститорите са притеснени, че телекомуникационните компании могат да „разразят ценовите войни“, веднага щом постигнат увеличение на паричния поток, посочва Фаулър от UBS.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:54 | 02.01.25 г.
Най-четени новини
Още от IT и телекомуникации виж още

Коментари

Финанси виж още