Дълбоките фалшификати се превръщат във все по-голям проблем заради дигитализацията на обществото и напредването на изкуствения интелект. Това коментира Петър Цанков, съосновател и главен изпълнителен директор на LatticeFlow в предаването UpDate на Bloomberg TV Bulgaria. Вече е много лесно да се правят фалшификати на всякакъв вид съдържание.
Наскоро LatticeFlow пусна продукт, който се занимава с намирането и отстраняването на т.нар. deepfake както във видео, така и в аудио съдържание. Основното търсене на този продукт идва от правителствата на различни държави, които се опитват да инвестират повече в различаването на дийпфейк материали. Една от тях е Сингапур.
Чрез правилното развитие на технологията изкуственият интелект може да се бори срещу изкуствен интелект, за да победи в битката с фалшификати, каза Цанков.
Той разказа повече за компанията LatticeFlow, която се занимава с развитието и създаването на изкуствен интелект. Работата по него включва изграждане на масиви от данни, а тяхната верификация е изключително важна за добра и точна работа.
Целта на компанията не е да се разработи технология в конкретна сфера, а по-скоро да работи с компании, които вече имат изграден модел и технология на работа, каза той. Една от компаниите, с които LatticeFlow активно си партнира, се занимава с намирането на грешки в системата по изработването на батерии за електромобили.
„Една от главните пречки е намирането и чистенето на данни, но има и все повече нетехнически проблеми като преминаването на ИИ от приложна гледна точка, както и също голямото недоверие към технологията. Много изпълнителни директори все още не искат да имплементират изкуствения интелект в работата си поради липсата на доверие в него“, обясни той.
LatticeFlow все още не си партнира с български компании. Водят се преговори с такива, но все още не са намерени най-подходящите съдружници.
„Всеки иска да има високотехнологични компании и трябва да се покаже, че в България също могат да съществуват. Това става обаче само в колаборация между висококачествена наука на световно ниво и добри продуктови екипи, които комерсиализират продукта по правилния начин“, каза още Цанков.
Той отбеляза, че Софийският университет си партнира с швейцарски институти по развитието на технологията, което привлича много чуждестранни учени и експерти в областта.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването UpDate може да гледате тук.