CETIN България обяви, че започва проект 5G Balkans, който цели да подобри оптичната свързаност по трансграничния транспортен коридор България-Сърбия (част от Orient/East-Med TEN-T коридор), като осигури условия за 5G услуга за CAM (Свързана и автоматизирана мобилност).
В съобщение до медиите се съобщава, че проектът ще допринесе за развитието на иновативни технологии, както и на модерни решения за подобряване на мобилността и свързаността в района, включително да посрещне задължителните изисквания, свързани със самоуправляващите се коли.
Финансирането на проекта 5G Balkans е по Механизма за свързване на Европа на Европейския съюз по споразумение за безвъзмездна помощ, а по план реализацията трябва да се случи между януари 2024 г. и декември 2026 г.
По същия механизъм конкурентът A1 България работи по проекта 5G Seagul за свързаност по магистралата София-Атина.
Над 13 млн. лева е приблизителната стойност на проекта, обявен от CETIN и Yettel. Половината от тях идват по програмата на Европейския съюз, а останалите са от основните бенефициенти в 5G Balkans. По-конкретно това са CETIN България, CETIN в Сърбия, Техническия университет в София, а Yettel България и Yettel в Сърбия са асоциирани партньори. CETIN и Yettel са част от базираната в Чехия PPF Telecom Group.
В рамките на проекта CETIN България ще надгради наличната отсечка от оптичното си трасе в София и ще изгради около 100 км високоскоростна фиксирана свързаност от София до Калотина.
От своя страна, CETIN в Сърбия ще работи по отсечката Калотина-Димитровград в съседната държава. Тя ще свърже изградени базови станции към своята високосростна оптична мрежа.
Работата на Техническия универститет в София ще е да извърши независими измервания и анализи по изграденото и надграденото трасе. Освен това ще извършва проверка за потенциални смущения в честотен обхват, които е предназначен за бъдещи приложения, свързани с пътната безопасност.