Huawei Technologies и China Mobile са изградили 3000 км интернет мрежа, свързваща Пекин с Юга, която страната рекламира като най-новия си технологичен пробив, пише Bloomberg.
Двете фирми са обединили сили с Университета „Сингуа“ и с компанията за изследвания Cernet.com, за да изградят това, което твърдят, че е първата интернет мрежа в света, която постига „стабилна и надежна“ честотна лента от 1,2 терабита в секунда – няколко пъти по-бързо от обичайните скорости по света. Изпитанията са започнали на 31 юли и оттогава са минали различни тестове, потвърждаващи постижението, се казва в изявление на университета.
„Сингуа“, алма матер на китайския президент Си Дзинпин, изтъква проекта като първият в индустрията, изграден изцяло върху собствена технология. Освен това приписва ключово място на Huawei в работата.
През август китайската компания предизвика големи вълнения, когато пусна 5G смартфон със сложен процесор, произведен в Китай, което се превърна в повод за гордост в китайската държава и в социалните мрежи. Това събитие предизвика и дебати във Вашингтон дали администрацията на Джо Байдън е стигнала достатъчно далеч в опитите си да ограничи китайските технологични постижения.
Новата мрежа „се управлява въз основа на ключови технологии, притежавани от Китай“, пише китайската информационна агенция Xinhua в информация, публикувана в уебсайта на „Сингуа“.
Bloomberg News не е успяла да потвърди достоверността на тези твърдения.
През февруари Nokia, която е глобален конкурент на Huawei, обяви, че е постигнала скорост от 1,2 терабита в секунда в около 118 км в оптична мрежа в Европа.