IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как скандинавските държави може да се окажат европейският отговор на Силициевата долина

Скандинавските страни и Прибалтийският регион са водещи претенденти в надпреварата за център на цифровите технологии в Европа

07:33 | 04.11.24 г.
Снимка: pixabay.com
Снимка: pixabay.com

За да запази конкурентоспособността на шведската стартъп екосистема в световен мащаб, страната стартира инициативи като Eye for AI, която има за цел да привлече най-добрите таланти в областта на изкуствения интелект в Швеция, предлагайки обучение и отваряйки врати към шведската общност на изкуствения интелект чрез проекти.

Страната има и програми за пребиваване на имигранти предприемачи, които могат да започнат бизнес в Швеция, да получат висше образование и други предимства.

Какво пречи на Европа да създаде повече еднорози?

Както се посочва в цитирания по-горе доклад на Европейската комисия, ЕС е богат на идеи и таланти, но през 2022 г. на всеки еднорог в ЕС се падат около 8 еднорози в САЩ.

"Проблемът е, че нямаме стартъпи, които да намерят решение, за да разраснат и да се превърнат в еднорози от Европа", казва Карме Артигас, съпредседател на консултативния орган по изкуствен интелект към ООН, по време на бизнес конференция в Мадрид тази година.

Основният въпрос е как капиталът може да потече по-свободно към стартъпи с голям потенциал.

Високият потенциал, за съжаление, често е спиран на границата, като въпреки че ЕС гарантира свободното движение, рамковите условия за иновации изглежда са изправени пред пречки.

Като съосновател на Node.vc, Елвешьо смята, че потенциалът за разширяване на мащаба на даден стартъп и завладяване на нови пазари в Европа често е от решаващо значение, когато се разглежда като потенциална инвестиционна възможност.

Според него основните проблеми в ежедневната му работа се дължат на разпокъсаните разпоредби, различните валути и езици, поради което е много по-трудно да се създаде еднорог в ЕС, отколкото в САЩ.

Елвешьо, работещ в Швеция, дава пример с компания, която се намира на 30 минути път с влак, но в Дания, и изисква от датските адвокати да спазват правилата. В Исландия местната банкова сметка е задължителна. В друг случай когато финтех компания, издател на карти във Финландия, желае да разшири дейността си в Полша, тя трябва да спре и да получи изцяло нови лицензи, преди да навлезе на новия пазар в рамките на ЕС.

„Ако трудовото право, данъчното право, правото на учредяване са много различни, (...) това затруднява мащабирането на вашия бизнес“, казва Елвешьо.

„И като инвеститори ние винаги търсим възможност за разширяване. Всяка седмица отказвах на компании, защото мащабирането на техния модел няма да е лесно, когато те вървят държава по държава по държави. Така че всяка нова страна ще бъде нова компания с всички рискове и трудности. Щом излезете извън страната си, в следващата, в по-следващата, ще трябва да свършите толкова много работа. И това е, което спира развитието."

Елвешьо, както и много други инвеститори в рисков капитал и участници на пазара, призовава за по-единнта финансова и правна структура около регистрираните дружества.

Някои от проблемите биха могли да бъдат решени, ако финансовите системи в блока са по-малко фрагментирани, което е една от основните цели на идеята за съюз на капиталовите пазари в ЕС. Въпреки това съюзът е в процес на създаване от 2015 г. насам.

Макар че държавите членки нямат ясно съгласие по всички аспекти на съюза, в целия ЕС все повече се налага мнението, че Европа трябва да промени начина си на мислене, да поема повече рискове и да подкрепя нововъзникващите революционни технологични иновации и стартъпите, които ги въвеждат.

Според неотдавнашен доклад на McKinsey & Co., ако Европа не успее да се конкурира в тези технологии, тя може да изгуби силните си позиции в традиционни отрасли, например от лидер в автомобилостроенето ЕС може да се превърне в „изоставащ в автономното шофиране”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:33 | 04.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Стартъпи виж още

Коментари

Финанси виж още