Космическите стартъпи са набрали 1,9 млрд. долара през третото тримесечие, което е с почти една пета повече спрямо година по-рано, благодарение на силния инвеститорски интерес към производителите на ракети и сателити, сочи нов доклад на Seraphim Space, цитиран от Ройтерс.
Това бележи промяна в инвестиционната тенденция, тъй като девет от десетте най-големи сделки в космическия сектор през третото тримесечие са били за капиталоемки бизнеси, се казва в доклада.
По-рано фирмите за рисков капитал и други инвеститори се фокусираха основно върху стартиращи фирми в космическия сектор, свързани с анализи на данни и сателитни изображения, тъй като те имат по-бърз път към генерирането на приходи в сравнение с бизнеси като производители на ракети и доставчици на хардуер, които изискват големи капиталови инвестиции.
„Докато дейността и възможностите за инвестиции в космоса продължават да растат, ние се нуждаем от бизнеси, способни да посрещнат търсенето на изстрелвания на сателити“, коментира Лукас Бишоп, инвестиционен сътрудник в Seraphim Space.
Финансирането през третото тримесечие е нараснало с 18% спрямо година по-рано до 1,9 млрд. долара, със среден размер на сделката от 18 млн. долара, разкрива докладът.
Най-голямата сделка за тримесечието до 30 септември е била за World Labs - фирма за геопространствено разузнаване, която набра 230 млн. долара от множество големи инвеститори, включително носителя на Нобелова награда Джефри Хинтън, Nvidia, AMD и Adobe.
Съединените щати изпревариха Китай по финансиране на стартъпи, занимаващи се с космоса, от началото на тази година, се казва в доклада. Той предвижда конкуренция за господство в космоса, която да стимулира допълнителни инвестиции.
Темата за стартъпите е във фокуса на събитието на Investor.bg Founders Today, което започва днес (10 октомври) от 13:30 часа в Интер Експо Център в София. Повече за програмата може да научите ТУК.