Акционерите на Toshiba Corp. отхвърлиха плана на ръководството за разделяне на компанията на две части, отразявайки по този начин силната съпротива на чуждестранните акционери, включително някои, които искат компанията да бъде продадена на търг на този, който предложи най-високата цена.
Съгласно плана Toshiba щеше да отдели бизнеса си с електронни устройства, а останалото подразделение щеше да се съсредоточи върху енергийния и инфраструктурния бизнес, като например енергийни турбини и системи за пречистване на вода, припомня The Wall Street Journal.
Ръководството на японския промишлен конгломерат и чуждестранните акционери, които държат приблизително половината от компанията, са в спор от години, тъй като акционерите настояват за по-висока възвръщаемост и по-широко преструктуриране.
Много чуждестранни инвеститори заявиха преди гласуването, че не вярват, че ръководството и бордът на компанията са се опитали в достатъчна степен да привлекат предложения от компании за частни капиталови инвестиции за закупуване на цялата Toshiba. Подобно изкупуване, макар и необичайно за традиционната корпоративна култура на Япония, би позволило на инвеститорите да излязат сравнително бързо от инвестициите си в концерна с печалба.
„Вярваме, че това е последният шанс да поправим Toshiba“, заяви в изявление от 11 март Farallon Capital Management LLC, един от основните акционери на Toshiba.
След пет години на разногласия „ние вярваме, че единствената реална възможност да се сложи край на спиралата на недоверие и да се преориентира компанията към бъдещето е да се поискат предложения за купуване на компанията“, казват още от Farallon.
Акциите на Toshiba, които преди гласуването бяха леко поскъпнали, се понижиха след новината и в следобедната търговия в четвъртък са надолу с около 3%.
Ръководството на Toshiba, което първоначално предложи през ноември миналата година разделяне на компанията на три части, преди да преразгледа плана, заяви, че разделяне на две е най-добрият начин за максимизиране на корпоративната стойност. То свика необвързващото гласуване в четвъртък, надявайки се да получи подкрепа от акционерите за плана, и заяви, че ще се съобрази с резултатите.
Членовете на управителния съвет на Toshiba заявиха, че са имали контакти с потенциални частни инвеститори, но така и не са получили конкретна оферта за цялата компания. Те заявиха, че е малко вероятно потенциалните купувачи да предложат добра цена за компанията в сегашния ѝ вид поради разнообразния ѝ бизнес - от атомни електроцентрали до асансьори, така че е по-добре първо да се пристъпи към рационализация.
Гласуването в четвъртък разкри липсата на доверие между акционерите и сегашното ръководство и борд. Някои инвеститори заявиха, че са обезпокоени от факта, че Toshiba е сменила главния си изпълнителен директор три седмици преди гласуването.
Консултантската компания Glass Lewis & Co. заяви преди заседанието, че не смята, че комитетът за стратегически преглед към борда на директорите е извършил задълбочен преглед на вариантите и че в препоръката му „липсва доверие, достоверност и прозрачност".
Отношенията между Toshiba и чуждестранните акционери се влошиха, след като в доклад, публикуван през юни 2021 г., бяха открити доказателства за сериозно сътрудничество между японското правителство и компанията с цел заглушаване на гласа на чуждестранните акционери преди годишната среща на акционерите през юли 2020 г. След това акционерите гласуваха за отстраняване на председателя на Toshiba.
Перспективата за компанията след гласуването в четвъртък е неясна, но според анализатори са възможни по-нататъшни промени в ръководството или управителния съвет, както и нови преговори с частни инвеститори. През април 2021 г. Toshiba отхвърли предложение за поглъщане от страна на компанията за частни капиталови инвестиции CVC Capital Partners, като заяви, че то не съдържа достатъчно подробности. След гласуването компанията заяви, че ще работи за изграждане на доверието на акционерите и ще обмисли всички възможности за подобряване на корпоративната стойност.