IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сделката за 66 млрд. долара за Arm се провали

SoftBank ще получи неустойка в размер до 1,25 млрд. долара и се стреми да се раздели от Arm чрез първично публично предлагане

08:37 | 08.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Продажбата от страна на SoftBank на базирания във Великобритания бизнес с чипове Arm на Nvidia за 66 млрд. долара се провали в понеделник, след като регулаторните органи в САЩ, Великобритания и ЕС изразиха сериозна загриженост относно въздействието ѝ върху конкуренцията в световната индустрия за чипове, твърди Financial Times, като се позовава на трима източника, пряко запознати със сделката.

Сделката, която щеше да бъде най-голямата досега в сектора на чиповете, щеше да даде на базираната в Калифорния Nvidia контрол над компанията, която създава технологиите, залегнали в основата на повечето мобилни устройства в света. Няколко големи технологични концерни, които разчитат на дизайна на чиповете на Arm, включително Qualcomm и Microsoft, се противопоставиха на покупката.

SoftBank ще получи неустойка в размер до 1,25 млрд. долара и се стреми да се раздели от Arm чрез първично публично предлагане преди края на годината, заяви един от източниците.

Провалът на сделката ще доведе до сътресения в управлението на Arm, като главният изпълнителен директор Саймън Сигърс ще бъде заменен от Рене Хаас, ръководител на звеното за интелектуална собственост на компанията.

По-късно информацията бе потвърдена от японския конгломерат. 

Провалът на сделката лиши SoftBank от неочаквана печалба от бума в цената на акциите на Nvidia. Стойността на сделката с парични средства и акции достигна до около 40 млрд. долара, когато беше обявена през септември 2020 г., но нарасна, тъй като акциите на Nvidia поскъпнаха.

В Обединеното кралство, където политиците гледат на Arm като на стратегически национален актив, вниманието ще се насочи към това дали компанията ще бъде листвана в Лондон. През миналата година британският преглед на сделката в областта на конкуренцията беше разширен, за да се включат и съображенията за националната сигурност.

Близки до SoftBank обаче казват, че тя предпочита да листва Arm в Ню Йорк и ще устои на националистическия натиск. Пазарите в САЩ дават по-високи оценки на технологичните акции, дори след неотдавнашните разпродажби. Ръководителите на британски технологични компании наскоро настояха за промени в условията за листване, за да направят Лондон по-привлекателен.

Кърк Будри, технологичен анализатор в Redex Holdings в Токио, заяви, че „големият въпрос" е „дали SoftBank може да изкара на повърхността стойността, която се е надявала да получи от Nvidia" чрез IPO-то, но според него това е малко вероятно. 

Будри добави, че основният въпрос е въздействието на едно IPO върху обратното изкупуване на акции на SoftBank, „тъй като продажбата на Arm изглеждаше като основен източник на нови средства".
Акциите на SoftBank останаха без съществена промяна на ниво от 5 351 йени преди обявяването на приходите на японската технологична група за третото тримесечие във вторник следобед (местно време).

Цената на акциите на Alibaba бе засегната от спекулациите за потенциална продажба на актива на SoftBank, като листнатите в Хонконг нейни акции поевтиняха с 3,5% във вторник сутринта след 6% спад в САЩ в понеделник. Alibaba е най-ценният актив на SoftBank.

Nvidia се отказа от сделката за Arm на заседание на борда в понеделник, казва източник, запознат с дискусията. Закупуването на Arm бе опортюнистичен опит за заобикаляне на конкуренти в областта на чиповете като Intel и AMD и е било предизвикано от подхода на SoftBank, след като тя реши да се откаже от бизнеса, пояснява той.

Дженсън Хуан, главен изпълнителен директор на Nvidia, се надяваше да използва проектите на Arm, за да затвърди нарастващата роля на своята компания в центровете за данни, където нейните графични процесори се превърнаха във важни инструменти за машинно обучение. 

Nvidia предложи на органите за наблюдение на конкуренцията да запази продажбите на други клиенти на Arm след приключване на сделката. Но британските регулаторни органи заявиха, че не вярват, че това ще бъде ефективно, а през декември федералната търговска комисия на САЩ (FTC) започна дело за блокиране на планираното придобиване.

FTC твърди, че „предложеното сливане ще даде на Nvidia възможност и стимул да използва контрола си върху тази технология, за да отслаби конкурентите си, и в крайна сметка ще доведе до намаляване на качеството на продуктите, спад в иновациите, по-високи цени и по-малък избор, което ще навреди на милионите американци, които се възползват от продуктите, базирани на Arm".

Въпреки масовата опозиция някои производители на полупроводници като MediaTek и Broadcom обявиха своята подкрепа за сделката. Но други фирми, като Qualcomm, се противопоставят поради опасения, че Nvidia ще има пръв поглед върху ключови технологии, от които те зависят, и би имала по-добра представа за бъдещите им продукти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още