Много от големите компании, свързани с изкуствения интелект (AI), загубиха блясъка си напоследък, но може би Microsoft пострада най-много от всички, пише Bloomberg.
Цената на акциите на софтуерния гигант не се представя добре от месеци, тъй като повтарящите се разочарования от финансовите му резултати доведоха до преоценка на това кога десетките милиарди долари, които компанията вложи в инвестиции, свързани с AI, ще донесат плодове под формата на повече печалба и растеж.
Въпреки че анализаторите на Wall Street остават почти еднакво оптимистични за дългосрочния ѝ потенциал, а понижението на цената на акциите сви голяма част от премиите за оценка, положителните краткосрочни катализатори изглеждат ограничени, особено на фона на нарастващата политическа несигурност и по-слабите икономически данни, които потопиха пазарите като цяло.
„Microsoft е пример за постоянни парични потоци, предвидима печалба и базирани на абонаменти приходи, които не са циклични като чиповете, но и не са осигурили никакъв имунитет от пазара като цяло“, коментира Марк Лускини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott.
Сред акциите на Великолепната седморка Microsoft най-дълго стоя, без да постигне нов рекорд. Цената на книжата ѝ се понижи с около 17% от върха през юли и в понеделник затвори на най-ниската си стойност от януари 2024 г. Слабото представяне на акциите през последните шест месеца е в рязък контраст с ръстовете, отбелязани както от индекса Nasdaq 100, така и от борсово търгувания фонд, който проследява софтуерния сектор през същия период.
Резултатите на Microsoft в края на януари подчертаха защо напоследък тя не успява да развълнува инвеститорите. Отчетът показа слаб ръст в бизнеса с облачни изчисления Azure, въпреки че част от разочарованието дойде от факта, че компанията няма достатъчно центрове за данни, за да се справи с търсенето. И въпреки че показа ръст в своите AI услуги, усилията за монетизиране на тези продукти се развиват по-бавно, отколкото много инвеститори очакваха.
Януарският отчет беше третият пореден, последван от отрицателна борсова реакция. Това е най-дългата такава поредица за компанията от повече от десетилетие, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Разочарованието се засилва от факта, че Microsoft продължава да харчи много за AI, а капиталовите ѝ разходи се увеличават. Очаква се компанията да похарчи 80 млрд. долара тази фискална година за AI центрове за данни, въпреки че TD Cowen наскоро писа, че технологичният гигант е анулирал част от договорите за наем на капацитет за центрове за данни в САЩ.
Microsoft е една от няколко компании, фокусирани върху AI, които се борят с проблеми след появата на китайския AI стартъп DeepSeek през януари. DeepSeek твърди, че е намерила по-ефективен начин за създаване на своите модели с изкуствен интелект и такъв, който изисква по-слаби сървъри и изчислителни чипове.
Производителят на чипове Nvidia е сред най-тежко засегнатите членове на Великолепната седморка, но Microsoft попадна във фокуса на вниманието заради партньорството си с разработчика на ChatGPT – OpenAI, който се конкурира директно с DeepSeek.
Оценката на Microsoft вече се сви значително. В момента акциите се търгуват при съотношение цена/очаквана печалба от под 27 пъти – най-ниското ниво от почти две години, и доста под юлския връх от 35 пъти. Коефициентът е само малко над средния за 10 години, достигащ около 26 пъти.
Въпреки липсата на значим краткосрочен подем от AI, Wall Street остава положително настроен за способността на компанията да генерира растеж от технологията с времето. Анализатори очакват приходите на Microsoft да нараснат с около 13% през фискалната 2025 г. и да се ускорят през всяка от следващите две фискални години. Очаква се нентата печалба да скочи с 11% тази фискална година, преди да се ускори и през следващите две.
Този траен растеж е ключова причина, поради която повече от 90% от анализаторите, проследявани от Bloomberg, препоръчват покупка на акциите на гиганта. В допълнение, той се търгува с 30% под средната целева цена на анализаторите - най-голямата подобна отстъпка от повече от две години.
преди 1 месец споко и другите няма да ги оправдаят тия инвестиции :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар