Добре е всяко решение, което се взема, за бъде обвързано с човека, независимо в коя област се използва изкуствен интелект. Това каза доц. д-р инж. Радослав Милчев, ръководител на лаборатория "Изкуствен интелект и CAD системи" на София Тех Парк, в предаването "Футуризъм" по Bloomberg TV Bulgaria.
Той поясни, че независимо дали AI ще подпомогне лекар, преподавател или инженер, всеки от тях трябва да има знания, за да прецени доколко са сполучливи машинните модели, когато им се даде задача.
Милчев препоръча хората, които се занимават с изкуствен интелект и инженерни решения, да бъдат водени от етични и морални норми, за да има граница за AI в моделите. По думите му действащи рамки вече са поставени на европейско ниво, в САЩ, Япония, и с тях трябва да се съобразяват изследователи, преподаватели, ментори.
Ученият отбеляза, че автоматизираните системи дават възможност да пeстим време по отношение на решения, които правим, да ги тестваме преди те все още физически да са готови, с което минимизираме разходите.
За пример той даде системите за компютърно подпомагано проектиране (CAD), които са основен двигател на иновациите в редица индустрии – от автомобилостроене до архитектура. „Тези технологии променят не само начина, по който се създават продукти, но и самите концепции за проект и дизайн. Благодарение на CAD системите, проектантите и инженери могат да създават детайлни 3D модели, които преди това бяха почти невъзможни за визуализиране и изграждане“, обясни IT специалистът.
Относно специалностите, които се съчетават при автоматизирания дизайн и проектирането, Милчев посочи, че има нужда от експерти, които боравят не само с интелигентни системи с изкуствен интелект, но имат познания в областта на инженерните науки и информационните технологии. „В последните години, наблюдаваме много силно сливане на инженерните технологии, инженерния труд с различни видове компютърни системи и приложни програми, които дават възможност на процесите да бъдат автоматизирани и да бъдат анализирани в много голяма дълбочина“, посочи изследователят.
Приложението, по думите му, на този тип системи обхваща както индустрия, така и симулация на обекти или моделиране на обекти в различни области. „Те биха могли успешно да бъдат приложени в области като медицина, животновъдство, агрономство или с горско стопанство“, поясни той.
Според Милчев CAD системите имат огромен потенциал за трансформация на процесите на дизайн и компютърно проектиране. Той подчерта, че за да са успешни проектите при автоматизацията и дигитализацията трябва да се провери в реално време тяхната ефикасност. „Те изискват обучение на специалисти в множество сфери, а приложенията им обхващат както индустриално производство, умни градове, архитектура, дори земеделие и животновъдство“, изброи възможностите на интелигентното приложение на компютърните модели IT специалистът.
С какви рискове е свързана прекомерната употреба на изкуствен интелект в проектирането? Как да избяга AI от грешки? Кои сектори се възползват е най-голяма степен от тези технологии и колко тясно е сътрудничеството между образователните институции и бизнеса у нас? Кои проекти ще интегрират световните постижения с изкуствен интелект у нас?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Футуризъм" може да гледате тук.