Опитът да се наложи партньорство между Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.(TSMC) и Intel би бил изключително сложно изпитание, пише редакторът на Bloomberg Катрин Торбек.
По-рано Bloomberg съобщи, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп е предложила на TSMC да поеме контролен дял в заводите на Intel в САЩ, но има основателни въпроси доколко това е осъществимо. Вашингтон не е потвърдил отправянето на подобно предложение, но заяви, че е малко вероятно да подкрепи чуждестранна компания, която да управлява местните фабрики на Intel, съобщи Ройтерс. Просто вижте какво се случи в сектора на стоманата. Междувременно мнозина в Тайван са притеснени, че TSMC ще бъде принудена да прехвърли своите ключови технологични възможности и да се откаже от стратегическото си предимство. Това е особено важно, защото въпросното господство не само я държи пред конкурентите в индустрията, но също така се разглежда от мнозина като „свещената планина“, която предпазва самоуправляващия се остров от потенциална китайска агресия.
Ако погледнем по-практично, двете компании за производство на чипове са много различни във всичко – от корпоративната си култура до производствената си дейност. TSMC направи революция в индустрията със своя подход към производството за други компании, докато в миналото Intel произвеждаше чипове, за които помагаше да бъдат проектирани. На TSMC би ѝ отнело много време и ще е скъпо главоболие да поеме фабриките на Intel в САЩ или да ги интегрира в своите собствени.
Освен това не е ясно дали предложената сделка ще бъде достатъчна, за да възстанови славата на Intel. Базираната в Санта Клара, щата Калифорния, компания вече се радваше на голяма благосклонност от правителството на САЩ чрез политики, насочени към стратегическо развитие на производството на полупроводници. Но все още е измъчвана от проблеми. Както каза временният съизпълнителен директор Мишел Джонстън Холтхаус при представянето на последния финансов отчет: „Няма бързи решения.“ Компанията не успя ефективно да се възползва от бума на изкуствения интелект (AI) и технологично изостана още повече от конкурентите си, като завърши миналата година с най-ниските си приходи от повече от десетилетие.
Всичко това контрастира на силното представяне на TSMC. Още по-забележително: стойността на двете бе приблизително еднаква преди около пет години, но пазарната капитализация на тайванската фирма сега е около девет пъти по-голяма от тази на конкурента ѝ. Преди това TSMC изглеждаше напълно наясно колко трудно би било да се пребори с Intel. Още през октомври, когато главният изпълнителен директор C.C. Уей беше попитан дали компанията проявява интерес към придобиването на фабриките на Intel, Уей отговори: „Не, в никакъв случай“.
Въпреки че промяната на мнението на TSMC изглежда се е случила в резултат на искане от екипа на президента Доналд Тръмп, това няма да промени нарастващите предизвикателства, пред които е изправена Intel.
Струва си да си припомним как се стигна до тук. Слуховете за съвместното предприятие се появиха, след като Тръмп проведе кампания за предложението за въвеждане на мита за производството на чипове в Тайван, за да върне производството на полупроводници в САЩ. Но Тайван не е „откраднал“ индустрията, а е напреднал, като е пионер в бизнес модела за производство на чипове по поръчка, който Силициевата долина пренебрегна. Тази предистория е важна, тъй като Тръмп показва, че има навика да заплашва с мита, използвайки ги като тактика за преговори. В този случай неговата цел е възстановяване на вътрешното производство на чипове.
Митата обаче няма да свършат тази работа. TSMC вероятно ще може да прехвърли тези разходи върху клиентите, а двата ѝ най-големи клиента стоят в основата на технологичните амбиции на САЩ - Nvidia и Apple. Технологичните лидери, с които Тръмп се стреми да поддържа тесни връзки, не биха били щастливи да плащат повече за модерни чипове.
Както посочи влиятелният технологичен анализатор Мин-Чи Куо, годишният износ на чипове на TSMC за САЩ е на по-малка стойност от месечните ѝ приходи. Все пак TSMC „не може просто да „приеме мита“ и да игнорира изявленията на Тръмп“, казва Куо. Но знаейки какво в крайна сметка иска президентът, може да даде на TSMC малка възможност да действа сама.
Предложението TSMC да управлява фабриките на Intel все още е на много ранен етап. Дори не е ясно дали Intel е отворена за сделката, която може да включва други американски компании за дизайн на чипове, за да се противопостави на опасенията за чуждестранна собственост.
Представителите на TSMC и екипът на Тръмп трябва да намерят някаква средна позиция, която не включва сложно и скъпо обвързване с Intel. TSMC може да започне, предлагайки повече инвестиции в досегашните усилия за производство на чипове в Аризона, САЩ. Това би помогнало за постигане на целта на Тръмп да възвърне производството, като същевременно позволи на TSMC да запази вътрешното си технологично майсторство. А когато става въпрос за противопоставяне на Пекин, TSMC и американската технологична индустрия са на една и съща страна.
Силата на тайванската компания в производството на чипове е най-голямата в света и толкова много фирми, яхнали AI вълната, са зависими от нея. Това кара заплахата от мита да изглежда като празен или саморазрушителен ход и предоставя на фирмата значително предимство. Но винаги съществува опасност TSMC да загуби това предимство със скъпоструващо споразумение, което заплашва да отслаби господството ѝ.
преди 1 месец "TSMC няма да направи Intel отново велика"? ЩЕ я направи, просто вече няма да е преобладаващо американска отговор Сигнализирай за неуместен коментар