След като през последните години конкуренцията на пазара на смартфони се концентрира около камерите, Samsung Electronics реши, че има с какво да се отличи и заложи на съвсем различна стратегия. Тя стъпи на територията на изкуствения интелект (AI) и ясно заяви, че ще инвестира повече в интегрирането на технологията в своите смартфони. В началото на миналата година тази стратегия се материализира в серията Galaxy S24. Година по-късно новото поколение смартфони Galaxy S25 вече е факт, а перлата в короната му е моделът Galaxy S25 Ultra. Имахме шанса да тестваме новия флагман и е време да ви споделим основните си впечатления.
Дизайн и дисплей
На пръв поглед Galaxy S25 Ultra изглежда като своя предшественик. Това е само на пръв поглед. Всъщност Samsung е направила няколко промени в дизайна. Ще забележите, че ъгълчетата на корпуса вече са заоблени, докато металната рамка отстрани е плоска. Тя е направена от титанова сплав, така че няма компромис с качеството, просто лека промяна във формата. Промяната в дизайна не е толкова съществена, но все пак е някаква стъпка встрани от стария модел. По отношение на цветовете изборът е между Черен титан, Сребристосив титан, Сив титан и Сребристосин титан.
Рамките около дисплея са с 15% по-тънки от тези на S24 и това е истинската добра новина за потребителите, защото екранът се усеща една идея по-голям. Телефонът, който тежи само 218 грама, ползва 6,9-инчов LTPO AMOLED дисплей със 120 Hz честота на опресняване и пикова яркост от 2600 нита. Той е покрит с Corning Gorilla Armor 2 за по-голяма издръжливост при падане и удар.
Samsung Galaxy S25 Ultra. Снимка: Елена Кирилова/Investor Media Group
Тук е моментът да отбележим, че това е телефон за хората, които предпочитат по-големи устройства и може да не пасва напълно на начина на потребление на други. За мен лично телефонът е една идея по-голям от удобното ми, но осъзнавам ползите му за четене, гледане на видео и писане на имейли.
Говорейки за работа, едно от основните предимства на S25 Ultra е наличието нас тилуса S Pen. Той вече не ползва Bluetooth, т.е. няма опция за управление с жестове. И все пак писалката е особено удобна за водене на бележки, включително в движение.
Хардуер
Предвид фокуса си в изкуствения интелект, Samsung е заложила на чипсет Snapdragon 8 Elite for Galaxy, който според компанията е с 40% по-бърз NPU и с 30% по-бърз графичен ускорител. Не на последно има с 37% по-бърз процесор от предшественика си. Факт е, че Galaxy S25 Ultra се справя успешно, дори и да го натоварите повече. При ползването на AI функции също работи плавно и безпроблемно. Въпреки че очаквах да загрява повече, телефонът е свидетелство, че Samsung си е свършила добре работата. По думите ѝ охладителната система има с 40% по-голяма изпарителна камера. Усилията в тази посока определено са дали плод и телефонът не прегрява.
Samsung Galaxy S25 Ultra. Снимка: Елена Кирилова/Investor Media Group
Батерията остава с капацитета на миналогодишния модел – 5000 mAh, с 45W жично зареждане и 15W безжично. Зареждането е бързо – за половин час Galaxy S25 Ultra се зарежда до 70%. Батерията издържа цял ден, дори и да ползвате повече функции с изкуствен интелект.
Повече AI
Каквото и да говорим, най-съществените промени в Galaxy S25 са по линия на изкуствения интелект. Цялата нова серия смартфони на Samsung ползва интерфейс One UI 7 и е първата с него. Той е базиран на Android 15, но залага на различна интеграция на AI.
В действителност това, което прави Samsung, е да предложи AI асистенти с мултимодални възможности. Те могат да интерпретират както говор, така и видео, текст и снимки. Това улеснява работата с телефона и създава усещането за много по-персонализирано устройство. Отвъд това, ще видите и промени в интерфейса. Активирането на AI агентите се случва чрез натискането на страничния бутон за извикването на Gemini и задаване на команда. Идеята е, че изкуственият интелект работи с приложенията и може да отговори на искания като намирането на конкретна снимка в галерията например или да открие дадено събития в календара.
Вече познати ни функции като Call Transcript и Writing Assist са подобрени. Първата организира по-добре обажданията например. Засега функциите с изкуствен интелект не поддържат български, но на английски работят изключително добре.
В сърцето на AI функциите на Galaxy S25 Ultra стои Personal Data Engine, който се грижи за анализа на данните и предлагането на по-персонализирано изживяване.
Now Brief и Now Bar
Една от новите и наистина полезни функции на S25 Ultra носи името Now Brief. Тя дава кратка информация за деня и какво предстои спрямо графика на конкретния потребител. Сутрешният бриф всъщност е най-полезен. Когато се събудите, телефонът може да ви каже какво е било качеството на съня ви, каква е прогнозата за времето за деня, да ви съобщи най-важните новини от последните часове и да ви напомни за приятели, които имат рождени дни. Най-полезното от тази функция за мен е възможността за синхронизиране с личния календар. Още от сутринта можете да се информирате какво ви предстои спрямо графика ви, така че да помислите как да планирате времето си най-добре. В края на деня можете да получите бриф с ключовите неща от изминалия ден, да ви се покажат снимки, известия за изтичащи купони и планове за бъдещи пътувания. И все пак сутрешната версия е доста по-полезна.
Samsung Galaxy S25 Ultra. Снимка: Елена Кирилова/Investor Media Group
Now Bar пък е друга функция, която при заключен екран в долната част на дисплея показва различна информация и приложения, които могат лесно да се управляват. Така например, ако скоро имате полет, в полето ще се появи информация за него и че е време да се отправите към летището. В моя случай Now Bar беше удобен за смяна на песните в Spotify само с едно натискане на екрана, или за следене на записа по време на интервюта. Добрата новина е, че има възможност за персонализация, така че в полето на Now Bar да ви излизат приложения, които са важни за вас.
Подобреният Circle to Search
Признавам, че бях изключително скептична към функцията Circle to Search в самото начало, но година по-късно вече съм активен неин потребител, защото се оказа наистина удобна. Сега Circle to Search е значително подобрена и вече има нови опции. Отвъд търсенето на имейли, URL и телефонни номера, тя вече може да търси звуци и да разпознава песни. Това се случва за секунди и може да замести приложения като Shazam, с тази разлика, че не ви прави плейлист с търсените песни. А може би е само въпрос на време да започне.
Камери и нови функции за видео и снимки
Samsung Galaxy S25 Ultra. Снимка: Елена Кирилова/Investor Media Group
Що се касае до камерите Samsung продължава да държи на изключително ясните нощни кадри. Galaxy S25 Ultra има четири камери на гърба. Основният сензор е 200MP с оптична стабилизация и бленда f1.7. Освен нея има 50 MP сензор също с оптична стабилизация и 5 пъти телефото приближение, 100 MP сензор с 3 пъти зуум и 50 MP ултраширокоъгълна камера с автофокус. Селфи камерата пък е 12 MP и също разполага с автофокус.
За потребителите, които често записват клипове и създават видео съдържание за социалните мрежи или други канали, е предвидена опцията Audio Eraser. Най-просто казано, когато запишете звук на шумно място, изкуственият интелект дава възможност за отделяне на отделните източници на шум и премахването им с едно натискане на екрана. Тествах функцията на концерт – с видео, което включва не просто пеенето на групата, но и на човек до мен. С Audio Eraser успях да изолирам страничните шумове, така че да остане само основният звук, идващ от сцената. По същия начин функцията работи и за премахване на шума от вятър, викове от детска площадка и други.
За снимки е предвидена функцията Generative Edit, която позволява премахване на обекти от кадъра и запълване на пространството на тяхно място чрез AI. При портретите има по-голяма щипка креативност. Portrait Studio предлага мигновено създаване на стилизирани портрети с красиви ефекти, включително анимирани портрети, такива в комиксов стил и други.
В заключение
Дори и на пръв поглед да не виждате съществени промени в Galaxy S25 Ultra спрямо предшественика му, достатъчно е да прекарате час-два с телефона, за да усетите подобренията в изкуствения интелект и ползата от тях. Тази нова стратегия на Samsung изглеждаше подранила за мнозина, но към днешна дата спокойно можем да кажем, че компанията си е свършила добре работата.