Ако искаме да градим икономика, базирана на знание, на висока добавена стойност, то това може да стане единственото чрез компаниите, които в самата си сърцевина, в самата си същност са високотехнологични. Това каза Доброслав Димитров, председател на УС на Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
Всяка една сфера, която иска да има бъдеще, ще бъде високотехнологична, подчерта той.
Организацията БРАИТ отново не беше призната като работодателска организация, стана ясно от вчерашното решение на Министерския съвет за състава на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
„От сутрин до вечер слушаме как има 18 млрд. лв. дупка в бюджета и някой трябва да я запълни. Много ми е интересно кой ще я запълни тази дупка - индустриите, които постоянно протестират и чакат субсидии от държавата, ще запълнят дупката или тези, които дават огромна добавена стойност и които реално плащат три пъти по-високи заплати от средното за държавата, работят на светло и си плащат всички данъци и осигуровки“, попита Димитров.
„Когато някой иска нещо от държавата, това означава, че е зависим от държавата. Може би такива трябва да седнат на масата“, каза още той.
„Приносът на компаниите, които представлява БРАИТ, за БВП на България е около 20%. Хората не си дават сметка колко се е променила икономиката на България за последните 20 години“, заяви Димитров.
Той посочи, че само софтуерната индустрия е генерирала 10 млрд. лева, като 9 млрд. лева от тях са износ, което представлява чиста добавена стойност.
„Това е само сотфуерът, който е половината от IT индустрията. Но имаме още толкова от хардуерната част на индустрията. В България се произвеждат чипове, произвеждат се космически технологии. Произвеждат се роботи и много други високотехнологични уреди, които също са за износ и носят чиста добавена стойност", каза още Димитров.
Той допълни, че огромна част от автомобилите по света имат датчици и чипове, които са произведени в България, както и че в тази сфера у нас има предприятия и в по-ниския, и в по-високотехнологичния сегмент. Те създават технологиите, които са зад част от най-съвременните високотехнологични решения в автомобилната индустрия, обясни Димитров, като даде пример с факта, че целият софтуер на цялата гама на Mercedes-Benz е писан в дружество в България.
„Всички тези компании, които са в България, използват български инженери, за да създават големи технологии“, каза още той.
Димитров отбеляза, че в БРАИТ има както компании за високотехнологично земеделие, така и финтех компании.
Той посочи, че докато в САЩ държавата застава зад технологичните компании, които са гръбнакът на следващата индустриална революция, в България се случва обратното.
Председателят на УС на БРАИТ коментира и бъдещото членство на страната ни в еврозоната и заяви, че организацията напълно го подкрепя.
„Никога не съм вярвал, че тази хибридна атака за еврото може да покълне на българска почва, при положение че сме преживели 1997 г.“, каза Димитров. Той подчерта, че ние реално вече оперираме в евро, но без да използваме нито една от ползите на еврозоната.
„Губим по 1 млрд. лв. на година само от превалутиране. Губим по една магистрала на година от превалутиране“, каза той.
Димитров заяви, че еврото е втората резервна валута в света след долара и доверието към страна, която е част от тази система, е различно.
„Съвсем по друг начин ще гледат на България като място за инвестиции“, каза още той.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.