IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Драмата с DeepSeek измества фокуса съм финансовите отчети на технологичните гиганти

Следващите дни се очакват ключови данни от едни от най-големите компании в САЩ

20:00 | 29.01.25 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Сряда следобед в САЩ вече се очаква да бъде наситена със събития за фондовия пазар, когато Федералният резерв публикува решението си за лихвените проценти, а председателят на централната банка Джером Пауъл ще проведе редовната си пресконференция след срещата, пише Bloomberg.

Но бихте могли да простите на инвеститорите, че гледат отвъд Фед към фойерверките след края на сесията, когато три от технологичните компании от "Великолепната седморка" – Meta Platforms, Microsoft и Tesla – обявят финансовите си резултати, а техните лидерски екипи проведат срещи с анализаторите, за да обсъдят представянето и прогнозите.

Благодарение на DeepSeek тези брифинги са още по-важни. Американските технологични гиганти са наблюдавани още по-внимателно заради разходите си за изкуствен интелект (AI) и оскъдната възвръщаемост, която генерират от технологията. Това се случва, докато почти целият Wall Street се опитва да разбере как китайският AI стартъп успя, привидно за една нощ, да създаде добър изкуствен интелект на много по-ниска цена от американските алтернативи.

„Въпреки че каквото и да е фундаменталното въздействие на шумното и шокиращо навлизане на DeepSeek в надпреварата за AI може да не се усети в непосредствените резултати, то неизбежно ще бъде основната тема в дискусиите с мениджмънта“, пишат Майкъл Каспър и Джина Мартин Адамс от Bloomberg Intelligence в бележка от вторник.

Последствията за резултатите на технологичните компании са дълбоки, със стотици милиарди долари капиталови разходи, но печалбите все още са неуловими. Последствията са огромни и за фондовия пазар, който прекара по-голямата част от последните две години, залагайки почти естествено около обещанието за изкуствения интелект.

Само през последните 12 месеца групата от 7 технологични гиганта, която включва и Alphabet, Amazon.com, Apple и Nvidia, е добавила повече от 5 трлн. долара комбинирана стойност, благодарение на рали от 66%. Останалата част от американския фондов пазар е спечелила 8 трлн. долара. Технологичните гиганти отговарят за повече от половината 24-те процента ръст на индекса S&P 500 през този период.

Великолепната седморка прибави 5 трлн. долара към стойността си. Графика: Bloomberg Великолепната седморка прибави 5 трлн. долара към стойността си. Графика: Bloomberg

Несъответствието между акциите на технологичните гиганти и всички останали пролича ясно тази седмица. Сривът на технологичния сектор изпрати S&P 500 с 1,5% надолу, въпреки че 359 компании в индекса записаха ръст. А след това технологичното възстановяване във вторник изпрати индекса с почти 1% нагоре, макар че 349 членове на S&P 500 отбелязаха спад.

Макар че Nvidia загуби над 300 млрд. долара от пазарната си капитализация тази седмица, във вторник акциите на Meta удължиха печелившата си серия до седма поредна сесия поради очакванията, че компанията е в добра позиция да превърне огромните си разходи за AI в скок на печалбата. Пазарното представяне на Microsoft е смесено, тъй като състоянието на изкуствения интелект е по-тясно свързано със собственика на ChatGPT – OpenAI.

След това идва Tesla, чиито акции почти удвоиха стойността си от последния ѝ отчет, което се дължи най-вече на нарастващото политическо влияние на Илон Мъск. Въпреки че усилията му в посока AI са в различна категория от генеративната версия, която DeepSeek предлага, инвеститорите невинаги отчитат този нюанс. Акциите понижиха стойността си с 1% в сряда сутринта преди обявяването на финансовия отчет на компанията.

„Това би трябвало значително да разклати основите на онова, което хората очакват да се случи в бъдеще”, коментира Майкъл О‘Рурк, главен пазарен стратег в JonesTrading. „Тези компании са толкова големи и толкова скъпи, че лесно можете да ги видите да се понижават с 10% или 20% с течение на времето“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 29.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 17
гъбко
преди 2 седмици
До: aldy Обло камъче , а пък Италианската прокуратура ги фанала , че теглят неправомерно лични данни на потребители през приложениицето ... :))) ... Не мита и санкции !! На тия ще им забранят всякакъв достъп до всичко в ЕС , УСА , Канада , Израел , Япония , Ю.Корея , Австралия , Бразилия , Мексико и останалите приятели ... !! ... Ама вие в раждане , не им вервайте на италианците , изтеглете си приложенийцето , и си го ползвайте със здраве , нищо че не знае къде е Тибет и площад Тиенанмън !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 18
гъбко
преди 2 седмици
До: aldy Раждащ , теб ли обло камъче са те набедили да се упражняваш за AI?! Голема кадрова закъсвация значи, рублите малеят явно ... :))) ... Обло камъче, значи любимите ти поднебесни са чопнали поне 50,000 чипчета Н100 на Nvidia, от онези дето са под санкции и са по $30-40к бройката, чопнали са векторни и стохастични алгоритми за обработка на данни от Европейски университети, чопнали са токени за обучение от УСАто и ... и сделали DeepSeek. Тъй с големите и велики конкурентни иноватори ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 3
aldy
преди 2 седмици
Драмата не е с DeepSeek. Някой пак не е разбрал. Драмата е с тези, които не могат да разберат защо като са толкова умни и богати, не могат да създадат конкуриращ се продукт, конкуриращ се по качество, стойност, ефективна експлоатация и т.н. Сега гледат като наакано дете майка си и освен санкции, мита и ограничения, нищо друго не им идва в умните куфалници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още