IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Илон Мъск няма да спаси TikTok?

Дори Пекин да се съгласи на сделка за придобиването на платформата от милиардера, тази услуга вероятно ще престане да бъде това, което е в момента за потребителите

07:20 | 16.01.25 г. 1
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Идеята предприемачът Илон Мъск потенциално да придобие китайската социална мрежа TikTok може да изглежда като най-налудничавия сценарий в сагата със заканите на правителството на САЩ да забрани достъпа до приложението. Все пак подобен развой намира подкрепа в левите политически кръгове и би носил съответните потенциални вреди, пише в коментар за Bloomberg Катрин Торбек.

Най-богатият човек в света отдавна изтъква, че се надява да създаде „всеобхватно приложение“ и включването на TikTok в социалната платформа X, бившата Twitter, ще го премести крачка напред към изпълнението на тази идея.

Подобна сделка може също така да се окаже потенциална златна мина за съдържание за обучение на продуктите на стартъпа на Мъск с фокус върху изкуствения интелект (AI) – xAI.

И като близък съюзник на бъдещия президент Доналд Тръмп, който проведе кампания за спасяване на приложението, не е толкова изненадващо, че името на Мъск се появи като част от сценария за сключване на сделка с Пекин.

TikTok почти изчерпа правните си пътища, за да отмени закона, който би забранил платформата в САЩ, ако не бъде продадена от китайската компания майка ByteDance Ltd.

TikTok се бори за бъдещето си в САЩ, тъй като заплахата от китайски кибершпионаж се очертава като чувствителен въпрос във Вашингтон. Министерството на финансите на САЩ заяви миналия месец, че е било хакнато от подкрепяно от Пекин лице, само дни след като Белият дом разкри, че девет телекомуникационни фирми са станали жертви на кибератаки от китайска група.

Законът за забрана на TikTok е насочен към „тайното манипулиране на съдържание от чуждестранен противник“, твърди главният прокурор на САЩ пред Върховния съд, заявявайки, че Пекин може „тайно да манипулира“ платформата, за да реализира своите военни и политически цели. Правителството също така твърди, че способността на TikTok да събира потребителски данни в САЩ представлява заплаха за националната сигурност на страната.

Мъск може да потуши страховете във Вашингтон, концентрирани около вероятността приложението да може да бъде използвано от Пекин за манипулиране на мненията на американците. Но поглъщането на TikTok от милиардера също така ще покаже, че парите и властта могат да купят кампании за влияние в социалните платформи. А хакерските атаки на Пекин, както и американските закони за защита на данните, разкриват, че Китай има други методи за събиране на цифрови данни от американците. Това трябва да бъде сигнал за пробуждане за Конгреса, който трябва да осъзнае, че са необходими всеобхватни разпоредби за защита на гражданите в рамките на всички платформи от рискове от злоупотреба, независимо от това къде е базирана компанията майка на съответното приложение.

Откакто Мъск придоби X преди повече от две години, платформата се превърна в агора за дясна дезинформация и расизъм, които имат реални последици - от бунтовете миналото лято в Англия до неверните твърдения, че хаитянските имигранти ядат домашни любимци в Охайо - само седмици преди президентските избори в САЩ.

Мъск промени условията на услугата, за да позволи на данните на потребителите да бъдат включени в обучението на неговите AI модели и според медийните публикации е наредил големи промени в алгоритъма на X, за да увеличи собственото си влияние върху платформата. Служители и изтекли вътрешнофирмени документи показват, че Мъск е създал специална система, която да показва на потребителите първо неговите публикации. Междувременно всичко това му помага да засили пропагандата около движението MAGA (Make America Great Again) и подкрепящото Доналд Тръмп съдържание в рамките на X преди изборите.

Това със сигурност не е в подкрепа на бизнеса: според някои оценки X е загубила почти 80% от стойността си след придобиването на платформата през ноември 2022 г.

Ако деконструкцията на X от Мъск показва какво се очаква да се случи с TikTok, няма вероятност това да е победа за повече от 170 милиона американски потребители на услугата. Милиардерът уволни стотици служители и демонтира голяма част от това, което правеше Twitter/X полезна. Доскоро достъпно място за информация в реално време, сега платформата по-скоро предлага на потребителите генерирани от AI изображения, когато търсят актуална информация за горските пожари в Лос Анджелис. Множество потребители, марки и рекламодатели се пренасочиха към конкуренти платформи, като Threads на Meta Platforms Inc. и Bluesky.

Превземането на TikTok от Мъск далеч не е 100-процентово сигурна сделка. Това ще изисква изключително сложни финансови маневри. TikTok казва от своя страна, че „не може да се очаква да коментира чиста измислица“. Мъск се включи със смеещи се емотикони. Но е показателно, че според медийните съобщения китайски официални лица дори обсъждат вариант, който ще включва придобиването на дейността на компанията в САЩ.

В миналото Китай сигнализира, че напълно отхвърля продажбата. Оттогава правната битка се промени. Главният изпълнителен директор на Tesla Inc. също така е един от малкото американски бизнес лидери, които все още имат голяма експозиция на китайския пазар чрез своята компания за електрически превозни средства Tesla Inc. Пекин вероятно е наясно, че все още може да упражнява известна власт над империята на Мъск.

Междувременно създателите на TikTok се прехвърлят към друга китайска платформа, Xiaohongshu, или RedNote, и призовават своите последователи да направят същото. Те използват този протест, за да посочат това, което мнозина смятат за абсурдно с хода на правителството да отдели само едно приложение.

Мъск може и да успее да предотврати забраната на TikTok в САЩ, но неговият опит показва, че той вероятно няма да спаси услугата от използването ѝ за налагане на влияние върху американците или за събиране на огромни количества данни. Вашингтон също не трябва да пренебрегва тези рискове, заключва Торбек.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:52 | 16.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

1
rate up comment 10 rate down comment 4
evlogi
преди 1 седмица
"...Откакто Мъск придоби X преди повече от две години, платформата се превърна в агора за дясна дезинформация..."Дясната дезинформация е кофти нещо.За разлика от нея, левичарската дезинформация,която се леле обилно от Блуумберг например, е хубаво нещо, и се прави от много добри хора само и единствено за благото на некъпаните народни маси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още