Промените по отношение проверката на фактите, обявени във вторник, са може би най-символичната от стъпките на Зукърбъг, като се има предвид колко ясно адресира най-голямото разочарование на Тръмп от социалните мрежи – че те са твърде строги, когато става въпрос за контрол на съдържанието. Във видеото, в което обяснява хода си, Зукърбърг използва език, често свързван с Тръмп, за да очертае промените, обвинявайки „правителствата и традиционните медии“, че настояват за „все повече и повече цензуриране“.
Вместо това Зукърбърг твърди, че Meta ще ползва нов продукт за „бележки от общността“, отбелязвайки, че той ще е подобен на този на X на Мъск, който позволява на потребителите да преценяват и да гласуват за точността на публикациите в услугата. „Последните избори също се усещат като културна повратна точка към приоритизиране на словото отново“, допълва Зукърбърг.
За мнозина изявлението на Зукърбърг прозвуча много в стил Мъск, който се превърна в един от най-близките съветници на Тръмп. Зукърбърг дори обяви, че Meta ще премести своите екипи за доверие и безопасност и модериране извън Калифорния, за да „помогне за премахване на опасенията, че пристрастни служители прекомерно цензурират съдържание“. Мъск по-рано премести централата на X извън Калифорния с аргумента, че това се дължи на убеждението му, че Сан Франциско е твърде ляво ориентиран.
„Честно казано съм шокиран от начина, по който Зукърбърг избра да го направи“, коментира Манцарлис. „Той въприе много агресивен подход и използва език, който по ирония на съдбата беше изключително политически натоварен“, включително чрез представянето на проверката на фактите като форма на цензура. Етикетите за проверка на Meta не водят до премахване на съдържание, а по-скоро предоставят контекст, който разграничава невярната информация и намалява нейния обхвата, обяснява Манцарлис, който е помогнат за създаването на принципите за проверка на фактите, които компанията преди поддържаше.
Във вторник Meta също така актуализира политиките си за поведение, проявяващо омраза. Тези промени, направени доста по-тихо, включват нови разпоредби, позволяващи на потребителите понякога да използват обиден език, „когато обсъждат правата на транссексуални, имиграция или хомосексуалност“. Новата политика също така премахва защитите срещу езика, който описва жените като „домакински предмети или собственост“, както и дехуманизиращия език, фокусиран върху чернокожи, транссексуални и небинарни хора.
„Не е правилно нещата да могат да се казват по телевизията или в Конгреса, но не и на нашите платформи“, посочва Каплан в публикация в блог. Темите, по които Meta премахна ограниченията, бяха от „масовия дискурс“, допълва той.
И Тръмп, и Мъск помогнаха за масовото навлизане на тази реторика, особено около имигрантите и транссексуалните хора. Техните коментари, на моменти неверни или в нарушение на предишните политики на Meta за омразно поведение, разпалиха онлайн ангажираността и възмущението.
Сара Кейт Елис, президент на организацията за застъпничество на лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и куиър хората в медиите GLAAD, посочва, че премахването на програмите за проверка на фактите и политиките, свързани с речта на омразата, ще направи платформите на Meta опасни както за потребителите, така и рекламодатели.