През лятото Зукърбърг също така обвини администрацията на Байдън, че оказва натиск върху компанията му да сваля публикации и да потиска мненията за Covid, повтаряйки старото оплакване, което Тръмп споделя за социалните мрежи от години. Тази седмица Meta назначи главния изпълнителен директор на Ultimate Fighting Championship Дейна Уайт в своя борд на директорите, привличайки един от хората, с които Тръмп отпразнува победата си в изборната нощ.
Зукърбърг далеч не е единственият голям технологичен лидер, който показа подкрепата си за Тръмп. Илон Мъск беше до Тръмп в деня на изборите, след като беше домакин на събития в подкрепа на републиканския кандидат по време на кампанията. Той е присъствал на срещи с изпълнителни директори на други големи компании и е водил политически дебати за това какво трябва да направи Тръмп, преди дори да встъпи в длъжност.
Основателят на Amazon.com Джеф Безос отмени планираното одобрение на Washington Post за кандидата на Демократическата партия Камала Харис, а Amazon също така дари 1 млн. долара за встъпителния фонд на Тръмп и се съгласи да плати 40 млн. долара за лицензиране на документален филм за Мелания Тръмп. Дженсън Хуанг от Nvidia тъкмо сподели пред Bloomberg News, че очаква Тръмп да въведе по-малко регулации и приветства неговия благоприятен за бизнеса подход.
„Смятам, че това е нещо добро“, каза Хуанг. „Като индустрия искаме да действаме бързо.“
Не е ясно дали новите действия на Зукърбърг отразяват промяна в личните му убеждения, или той прави пресметнат бизнес ход. Но изпълнителният директор на Meta има ясни стимули да се държи добре с новата администрация. По време на първия си мандат Тръмп заплаши да наложи вето върху важен законопроект за разходите за отбрана на САЩ, освен ако Конгресът не отмени закон, известен като Раздел 230, формиращ правния щит, който платформи като тези на Meta използват, за да се предпазят от повечето юридически предизвикателства, свързани със съдържанието.
Освен това Meta е изправена пред голям антимонополен процес по-късно тази година. Федералната търговска комисия се опитва да разбие компанията и да принуди Meta да отдели някои от най-ценните си продукти, включително Instagram и WhatsApp. Приятелските отношения с Тръмп биха могли да помогнат за предотвратяване на някои от най-опасните предизвикателства пред технологичния гигант.
„Голяма част от бъдещето на тази компания - от изкуствения интелект до начина, по който може да работи - ще бъде до голяма степен повлияно от решенията, които администрацията на Тръмп взема, и затова те се опитват да се адаптират към това“, коментира Кейти Харбат, основател и главен изпълнителен директор на базираната във Вашингтон фирма за технологична политика Anchor Change. Харбат преди това е била директор публична политика във Facebook.
Харбат твърди, че Зукърбърг винаги се опитва да се адаптира към нова администрация – Тръмп, Байдън или друг – и неговият екип използва изборите, за да направи равносметка „къде се намира обществото, да пренастрои начина, по който подхожда към съдържанието“ и да има предвид „кой ще бъде регулаторът.”