IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Samsung залага на AI хладилници и перални след една недостатъчно добра година

Южнокорейският гигант иска да си извоюва ключова позиция на пазара на устройства с изкуствен интелект

23:00 | 07.01.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Samsung Electronics засилва инвестициите си в изкуствен интелект (AI) в потребителска електроника, залагайки на повсеместното му присъствие в джаджи – от смартфони до телевизори, което да помогне на компанията заеме място на AI арената, пише Bloomberg.

Samsung разчита на уникалната си пазарна позиция като лидер не само в мобилните устройства, но и в домакински уреди като хладилници и перални, коментира главният изпълнителен директор Хан-Джонг-Хи в интервю по време на CES в Лас Вегас. Компанията иска да свърже по-добре половин милиард устройства, които продава всяка година, така че да компенсира грешките, коствали ѝ лидерството срещу големите технологични конкуренти в области като памет от най-висок клас и генеративен изкуствен интелект.

Цената на акциите на най-високо оценената южнокорейска компания се срина с една трета през 2024 г, тъй като гигантът не успя да намали изоставането си от SK Hynix в надпреварата за продажбата на усъвършенствана памет за AI ускорители. Голямото забавяне в одобрението на Nvidia за ползването на нените HBM чипове пък доведе до загуба на доверието на инвеститорите, въпреки силната година на групата за смартфони. На CES Samsung избра да подчертае своето предимство в технологиите за умен дом.

За разлика от конкурентите Apple, Amazon.com и Google, центровете за домашна свързаност на Samsung са директно вградени в уреди, които потребителите така или иначе купуват. Под ръководството на хан компанията инсталира AI чипове в своите хладилници, перални машини и прахосмукачки роботи.

„В крайна сметка, нашата цел е да създаваме нови продукти, каквито хората не са пробвали досега“, казва Хан, 36-годишен ветеран в Samsung. Компанията също така обяви нова AI инициатива за телевизори, която ще се конкурира с телевизионния софтуер на Google и ще предлага превод в реално време, анализ на съдържанието и аудио и видео подобрения, захранвани от AI.

Хан споделя лидерските си задължения с Джун Йънг-хюн, който официално ще поеме ролята си на съизпълнителен директор от март и ще съблюдава основния бизнес на компанията с полупроводници. Хан отговаря за всичко останало в огромния производител на електроника. Той очаква очаква Samsung напълно да върне подразделението си за чипове в релси тази година.

„Samsung има история на преодоляване на множество кризи и преоткриването си“, посочва Хан.

Изкуственият интелект отговаря за най-голяма част от разходите за научноизследователска и развойна дейност на Samsung отвъд полупроводниците, а Хан планира значително да увеличи тази инвестиция през 2025 г. и отвъд нея. Той отказва да уточни точно колко ще са разходите на Samsung, но посочва, че компанията купува графични процесори от Nvidia и AMD за изграждането на няколко големи центъра за данни в Южна Корея.

Платформата SmartThings на Samsung, която предоставя свързаност между смартфони, телевизори и друго домашно оборудване, вече има 370 млн. потребители и расте с около 20% годишно през последните три години, твърди Хан. От тази година гласовият асистент Bixby пък ще може да идентифицира членовете на домакинството и да им предоставя персонализирани изживявания.

По-широката индустрия за потребителска електроника се очаква да нарасне с около 3% тази година и Хан очаква Samsung да се справи по-добре. Поглеждайки отвъд текущите предложения на компанията, Хан твърди, че фокусът е върху роботиката, медицинските и автомобилните технологии с цел генериране на нов растеж. Като част от тези усилия, Samsung придоби и инвестира в редица стартъпи през изминалата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:00 | 07.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още