„Информацията за финансовите проблеми на компанията беше общоизвестна“, каза той в интервю. „Но когато повдигнахме въпроса пред работните екипи, беше посочено, че тази инвестиция може да помогне на Intel да се измъкне от тези проблеми“.
Решенията на Intel в Полша и Германия са „базирани на очакваното пазарно търсене“, гласи изявление на компанията.
„Ще оценим тази възможност в края на двугодишната пауза“, посочва Intel. „Ако пазарното търсене се върне към очакваните нива, възможността за нас ще бъде да задоволим това търсене на местно ниво в Европа.“
Теренът на TSMC в Магдебург през март 2023 г. Снимка: Bloomberg
Спирането на проекта в Магдебург през септември, заедно с предупреждението на Volkswagen през същия месец за затварянето на автомобилни заводи, беше тежък удар за правителството на Шолц, което се срина през ноември, на фона на различията с Линднер относно федералния бюджет. Изборите ще се проведат на 23 февруари.
Провалът на Intel раздели представители на индустрията, които са пожелали да останат анонимни, за да могат да споделят искреното си мнение. Някои казват, че Шолц не може да бъде обвиняван, че се е опитал, но други го критикуват, че планът му не е включвал едновременни усилия за определяне и стимулиране на търсенето на потенциални клиенти.
За наблюдатели, включително Вероника Грим, член на панела от независими икономически съветници на Шолц, и професора по икономическа политика Ларс Фелд, който съветва Линднер в министерството на финансите, по-фундаменталният проблем е използването на субсидии на първо място.
„Силната държава не е непременно замесена навсякъде“, посочва Грим в интервю. „Не можете да се борите с неблагоприятните рамкови условия със субсидии“.
Правителството остава в непрекъсната комуникация с Intel, твърди говорител на министерството на икономиката, който отказва да разкрие допълнителни подробности за разговорите. Говорителят отбелязва, че ESMC и друг проект на Infineon в Германия обаче напредват добре.
Глобални инвестиции в чипове. Графика: Bloomberg
Въпреки цялото си разочарование, Шолц не се е отказал от надеждата да промени Германия в център за производство на чипове и властите търсят алтернативи.
Една от целите, която ухажват в момента, е Samsung, коментира пред Bloomberg високопоставен представител на правителството, запознат с въпроса и поискал анонимност. Компанията все още не е изразила интерес към разширяване на производството си в Европа.
Междувременно министерството на икономиката рекламира още повече субсидии за чипове. През ноември то започна нов проект с планиран обем от около 2 млрд. евро, казват източници, запознати с плановете. Правителството иска да подкрепи 10-15 проекта в редица области, в това число и производството и сглобяването на чипове.
За да може Германия да предлага модерни AI чипове в бъдеще, алтернативите на Intel са малко. TSMC няма да произвежда най-развитите си чипове извън Тайван.
Тази фундаментална истина означава, че засега мечтата на Шолц да изгради смислено германско присъствие в авангарда на иновациите в производството на чипове ще стане неуловима.
Дори и това да може да бъде постигнато един ден, той може би няма време да го изпълни. Проучвания показват, че стоящите в опозиция християндемократи са напът да спечелят изборите през февруари.
преди 1 ден Забравих и брокерите на имоти, те са много и са важни. Като кажат вдигаме цените с 10 % и на другия месец цените са нагоре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Германия може да е супер сила в смяната на памперси и нищо повече. Работа на Европееца не му трябва. Той е инвеститор, стратег, държавен служител, ит специалист, охранител и т.н. Нещо да свърши-никога. отговор Сигнализирай за неуместен коментар