IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германската мечта да се превърне в суперсила в сферата на чиповете се стопява бързо

Канцлерът Олаф Шолц заложи много на този план, но ситуацията се променя рязко

15:20 | 07.01.25 г. 2
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Стремежът на Intel да произвежда някои от най-модерните си чипове в Германия беше рекламиран по-рано миналата година от тогавашния лидер на компанията Пат Гелсингер като „огромен скок напред към цяла Европа“. Въпреки че сега проектът е в двугодишна „пауза“, много хора от индустрията смятат, че по същество той е изоставен.

Това беше най-големият неуспех за Шолц. Изпадналият в затруднение американски производител на чипове Wolfspeed и германската ZF Friedrichshafen също се отказаха от плановете си за експанзия. GlobalFoundries пък премести част от производството си от Дрезден в Португалия.

Обектът, на чието откриване през август присъства Шолц, е част от съвместното предприятие на Германия ESMC, създадено от TSMC, Infineon Technologies, NXP Semiconductors и Bosch. Това е всичко, което по същество остана от неговата грандиозна визия за привличане на международни инвестиции за създаване на високотехнологичен клъстер на изток, за създаване на хиляди работни места и смекчаване на отслабването на някога проспериращи сектори като въгледобива.

Други европейски страни също имат неуспехи. Intel отложи плановете за полска фабрика, а съвместното предприятие за 7,5 млрд. евро на производителя на автомобилни чипове ST Microelectronics и GlobalFoundries във френския град Кролес също е замразено.

Заводът на GlobalFoundries в Дрезден. Снимка: Bloomberg Заводът на GlobalFoundries в Дрезден. Снимка: Bloomberg

Но никъде правителствен лидер не е имал толкова голямо влияние върху инвестицията, както в Германия, където Шолц защитава микрочиповете и стремежа за привличане на Intel с 10 млрд. евро пари от данъкоплатците.

Той първо привлече Хабек от „Зелените“ и работиха заедно по това да убедят тогавашния финансов министър Кристиан Линднер от „Свободните демократи“. Канцлерството на Шолц е водило преговори в координация с министерството на икономиката на Хабек, твърдят източници, запознати със случилото се, които са пожелали да останат анонимни.

Представителите на властите са знаели, че компанията среща трудности, но са били в редовен контакт с Гелсингер, който е настоявал, че всичко ще продължи по план, при това само няколко дни преди спирането на строителството. Диалогът в Полша е бил подобен, твърди заместник-министърът на дигитализацията Дариуш Стандерски.

Последна актуализация: 15:25 | 07.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 18 rate down comment 3
Gna
преди 1 ден
Забравих и брокерите на имоти, те са много и са важни. Като кажат вдигаме цените с 10 % и на другия месец цените са нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 7
Gna
преди 1 ден
Германия може да е супер сила в смяната на памперси и нищо повече. Работа на Европееца не му трябва. Той е инвеститор, стратег, държавен служител, ит специалист, охранител и т.н. Нещо да свърши-никога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още